Jakie badania wykonuje lekarz pediatra?
Pediatra to lekarz, który swoją opieką otacza dzieci – od wieku niemowlęcego aż do ukończenia przez nie 18. roku życia. W tym czasie nadzoruje ich poprawny rozwój, dba o przeprowadzanie obowiązkowych szczepień, pomaga rodzicom w zachowaniu zasad poprawnego żywienia swoich maluchów, a także diagnozuje wszelkie nieprawidłowości i ustala leczenie. W tym celu wykonuje wiele różnych badań. Jakich? Sprawdźmy w artykule!
Bilans profilaktyczny dziecka
Jednym z najważniejszych badań, które wykonuje pediatra, jest bilans profilaktyczny dziecka. Choć badanie to nie jest obowiązkowe, lekarze zalecają jego regularne przeprowadzanie w celu sprawdzania, czy dziecko rozwija się poprawnie. Pediatra wykonuje bilans u niemowlaków i rocznych dzieci, a następnie w wieku 2, 4, 6, 10 i 14 lat. Ostatni bilans zdrowia dziecka przeprowadzany jest w wieku 18 lat, kiedy staje się ono pełnoletnie.
Podczas takiego badania lekarz pediatra ocenia zarówno fizyczny oraz psychoruchowy, jak i psychiczny rozwój pacjenta. Kontroluje najważniejsze dla danego wieku aspekty, wykonuje badanie słuchu oraz wzroku. Dzięki temu może on w łatwy sposób wychwycić ewentualne nieprawidłowości czy anomalie i skierować dziecko na bardziej specjalistyczne badania lub leczenie.
Podstawowe badania dzieci
W zakres podstawowych badań dzieci, które zlecane są przez lekarza pediatrę podczas wizyt kontrolnych lub na skutek niedobrego samopoczucia malucha, wchodzą przede wszystkim badania laboratoryjne, takie jak:
badanie moczu,
badanie poziomu żelaza,
morfologia, odczyn Biernackiego,
CRP.
Dzięki nim lekarz może ustalić przyczyny występujących dolegliwości oraz sprawdzić, czy dziecko nie cierpi na poważniejszą infekcję lub chorobę, np. cukrzycę.
Diagnostyka i leczenie chorób
Zadaniem pediatry jest też diagnostyka i leczenie rozmaitych chorób u dzieci, od zwykłego przeziębienia, przez choroby związane z układem oddechowym czy infekcje układu moczowego, aż po krzywicę, alergie, anemię, choroby zakaźne czy powiększenie węzłów chłonnych. Diagnoza zawsze oparta jest na wynikach badań dostosowanych odpowiednio do pojawiających się dolegliwości. Każdy lekarz pierwszego kontaktu dla dziecka, taki jak np. Pediatra Prątnicka, powinien przeprowadzać również wszelkie niezbędne badania lekarskie kwalifikujące malucha do wykonania obowiązkowych szczepień.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana