Problemy psychiczne ludzi młodych na starcie drogi życiowej
Problemy psychiczne młodych ludzi bardzo często ujawniają się na początku samodzielnej drogi życiowej, czyli w okresie, kiedy opuszczają swój dom rodzinny. Duży wpływ na psychikę takich osób mają przeżyte w dzieciństwie traumy, zaniedbanie ze strony rodziców czy nawet nieprzyjemne sytuacje w szkole. Jakie są najczęstsze problemy psychiczne ludzi wchodzących w dorosłość?
Statystyki dotyczące problemów psychicznych młodych ludzi
Po 1989 r. odnotowano znaczący wzrost zaburzeń psychicznych u dzieci i młodzieży. Najwięcej przypadków dotyczy zaburzeń zachowania, zaburzeń lękowo-depresyjnych, uzależnień, a nawet zaburzeń odżywiania. Psychiatrzy wyróżniają następujące obszary zaburzeń u młodych osób:
- zaburzenia internalizacyjne – zaburzenia lękowe, zaburzenia nastroju czy depresja,
- zaburzenia eksternalizacyjne – niedopasowane do ogółu społeczeństwa zachowania niszczycielskie lub agresywne,
- zaburzenia rozwoju – np. zaburzenia autystyczne,
- zaburzenia oraz problemy związane z innymi chorobami – np. choroba somatyczna, niepełnosprawność.
Z roku na rok odnotowuje się coraz większą liczbę przypadków samobójstw wśród młodych ludzi. Najwięcej jest ich w grupie wiekowej 19-24 lata. W 2019 roku odnotowano 360 przypadków zgonów spowodowanych samobójstwem w tej właśnie grupie wiekowej.
Najczęstsze zaburzenia psychiczne wśród młodych ludzi
Bardzo częstym problemem wśród młodych ludzi są zaburzenia psychiczne o charakterze depresyjnym, przy czym mowa tutaj nie tylko o chorobie dotykającej w przeważającej części dorosłych. Należy uwzględnić tutaj również reakcję na wyzwania rozwojowe, trudności związane z dojrzewaniem czy różne stresogenne sytuacje. Depresyjność może być również uznana za cechę tworzącej się osobowości młodego człowieka.
Drugi najczęściej spotykany problem ma podłoże lękowe. Wśród dorastających osób mogą to być problemy dotyczące 6-20% tej części społeczeństwa. Do dolegliwości i zaburzeń związanych z lękiem można zaliczyć: fobie, lęk przed separacją, lęk społeczny czy ogólne zaburzenia lękowe. Jeżeli nieuzasadniony strach czy smutek zaczynają przeważać w życiu młodego człowieka, konieczne należy udać się z nim do gabinetu psychiatrycznego. Warto wybrać ku temu prywatny gabinet psychiatryczny dr Urszuli Sadłowskiej. Poradnia oferuje profesjonalną pomoc i opiekę lekarską opartą na rzetelnej wiedzy i doświadczeniu.
Wszelkie zaburzenia lękowe czy depresyjne powinny być jak najwcześniej zauważone i leczone. Szczególnie narażeni na nie są młodzi ludzie, dlatego warto o nich zadbać.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana