Jak wyjść z nałogu alkoholowego?
Uzależnienie od alkoholu to poważna, postępująca choroba, która odbija się na każdej sferze życia. Osoby, które wpadają nałóg, stają się wobec niego bezsilne. Niektórzy podejmują próby zerwania z alkoholem, ale niestety większości się to nie udaje. Jak więc skutecznie wyjść z nałogu alkoholowego? Niezbędna jest pomoc z zewnątrz i to fachowa pomoc osób, które doskonale znają anatomię nałogu.
Kiedy picie staje się nałogiem?
Nałogowe picie alkoholu jest odczuwane jako przymus. Osoba uzależniona nie sięga po alkohol, bo tak akurat ma na niego ochotę – sięga po niego, bo musi. Jej umysł i ciało są uzależnione i domagają się dostarczania używki. Jeśli ktoś taki postanowi przestać pić, odczuwa następujące przykre objawy:
- drżenie mięśni,
- nudności i wymioty,
- biegunki,
- potliwość,
- wysuszenie błon śluzowych,
- przyspieszone tętno,
- bezsenność,
- wzmożoną drażliwość.
Jedynym sposobem, żeby natychmiast pozbyć się tych objawów, jest wypicie alkoholu. Dlatego też osoba uzależniona traktuje to jako przymus. Jak przerwać to błędne koło i wyjść z nałogu alkoholowego?
Jak wyjść z nałogu alkoholowego?
Nałóg alkoholowy zawsze odbija się na życiu osoby uzależnionej. Niszczy jej zdrowie, rujnuje emocje i relacje z otoczeniem. Odbija się nawet na kwestiach finansowych, bo często prowadzi do utraty pracy. Dlatego bardzo ważne jest podjęcie decyzji o wyjściu z nałogu. To pierwszy ważny krok do wyzdrowienia. Drugim jest zwrócenie się o pomoc do odpowiedniej placówki, specjalizującej się w leczeniu uzależnień. Może to być np. prywatny ośrodek leczenia uzależnień – Droga do domu pod Wrocławiem.
Dlaczego to konieczne? Ponieważ w takich placówkach zatrudnia się psychiatrów, psychologów, terapeutów i lekarzy, dzięki czemu są w stanie udzielać kompleksowej pomocy. Osoba uzależniona potrzebuje nie tylko ciepła i zrozumienia, ale też konkretnej wiedzy o tym, co się z nią dzieje i o tym, jak działać działania, żeby odzyskać kontrolę nad sobą.
Ośrodki leczenia uzależnień umożliwiają stopniowe przebudowanie sposobu myślenia, postrzegania samego siebie i otoczenia oraz wypracowanie nowych wzorców zachowań. Pomagają nie tylko wyjść z nałogu alkoholowego, ale też lepiej radzić sobie ze stresem i frustracjami oraz nawiązywać zdrowsze relacje z ludźmi. Środkiem używanym w celu leczenia uzależnień jest tutaj terapia – indywidualna i grupowa. Jej przebieg dostosowuje się do indywidualnych potrzeb i możliwości pacjenta.
Pamiętaj, aby wyjść z nałogu, nie wystarczą jedynie dobre chęci. Uzależnienie od alkoholu to choroba, która jak każda inna wymaga odpowiedniego leczenia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana