Co to znaczy, że opatrunek jest jałowy?
Zarówno w specjalistycznych gabinetach medycznych, jak i w domowej apteczce można znaleźć kilka różnych rodzajów opatrunków. Najpowszechniejsze z nich są te zrobione z gazy. Warto mieć je pod ręką, ponieważ przydają się w przypadku wielu różnych zdarzeń. Dzielą się na dwie kategorie – opatrunki jałowe i niejałowe. Czym się od siebie różnią i które z nich są lepsze?
Czym jest opatrunek jałowy?
Opatrunki jałowe to wykonane z bawełnianej gazy kompresy, które poddawane są sterylizacji. W procesie wyjaławiania z ich powierzchni usuwane są wszelkie drobnoustroje. Jest to możliwe dzięki użyciu autoklawu, czyli urządzenia wytwarzającego wysoką temperaturę i ciśnienie, które przenikają materiał. Procedura nie wymaga użycia dodatkowych środków chemicznych, jest więc prosta i bezpieczna dla środowiska. Po wyjałowieniu kompresy zamykane są pojedynczo w szczelnych opakowaniach.
Głównym przeznaczeniem jałowych kompresów gazowych jest opatrywanie ran otwartych. Na ich powierzchni nie ma żadnych drobnoustrojów, które mogłyby przeniknąć w głąb rany i utrudniać jej gojenie lub powodować zakażenie. Dodatkowo gaza jest chłonna, dlatego bez problemu pochłania krew i inne płyny. Nadaje się do opatrywania skaleczeń, otarć, oparzeń, ran chirurgicznych oraz tamowania krwawienia. Świetnie sprawdza się również jako zabezpieczenie zewnętrzne dla innego opatrunku.
Jaka jest różnica między opatrunkami jałowymi a niejałowymi?
Kompresy gazowe dostępne są w wersji jałowej lub niejałowej. Można kupić je na przykład w internetowej hurtowni medycznej JRJ Medical. Wyglądają podobnie, jednak ich przeznaczenie zdecydowanie się różni. Opatrunki niejałowe nie są poddawane sterylizacji, dlatego nie powinny być stosowane na uszkodzoną skórę. Zdarza się jednak, zwłaszcza w warunkach domowych, że można użyć ich do opatrywania drobnych ran. Warunkiem jest jednak wcześniejsze zdezynfekowanie skaleczenia. Zdecydowanie częściej używane są do celów higienicznych.
Opatrunki jałowe i niejałowe różni wyłącznie proces sterylizacji. W każdym innym aspekcie są takie same. Oba produkty powstają z bielonej bawełny, mają właściwości absorpcyjne, nie strzępią się i nie gubią nitek. To sprawia, że kompresy niejałowe w każdej chwili można poddać sterylizacji. Po wykonaniu tej czynności nic nie stoi na przeszkodzie, aby stosować je w takim samym zakresie co kompresy wyjałowione w procesie produkcji.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana