Jak rozpoznać i leczyć skoliozę u dzieci?
Skolioza, czyli boczne skrzywienie kręgosłupa, to schorzenie, które może dotykać zarówno dzieci, jak i dorosłych. Możne na nie cierpieć już kilkuletni maluch, jednak warto pamiętać, że najczęściej schorzenie to objawia się w okresie dojrzewania. Problemy z kręgosłupem mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych w przyszłości. Jak w związku z tym można rozpoznać skoliozę u swojego dziecka?
Jakie objawy skoliozy można zaobserwować u najmłodszych?
Rozpoznanie skoliozy u dzieci nie zawsze jest proste, zwłaszcza że jej objawy bywają mylące i mogą nie być wyraźnie związane z kręgosłupem. Warto zatem obserwować swoje dziecko. Zwrócić Twoją uwagę powinny takie symptomy jak nierówna wysokość barków, bioder czy łopatek. Skolioza nierzadko objawia się też się asymetrią mięśni pleców czy bocznym wykrzywieniem kręgosłupa. Ponadto ważna okazuje się postawa dziecka – jeśli stara się ono przybierać pozycje „maskujące” skrzywienie, takie jak przekrzywianie głowy czy odchylanie tułowia, może to być sygnał, że coś jest nie tak.
Należy pamiętać, że łagodna skolioza zwykle nie powoduje bólu pleców, jednak jeśli maluch będzie się na niego skarżyć, również konieczne może być odwiedzenie lekarza. W razie podejrzeń, że u pociechy występuje skolioza, możesz zgłosić się z nią m.in. do Centrum Rehabilitacji Promyk Jutrzenki.
W jaki sposób leczy się skoliozę występującą u dzieci?
Leczenie skoliozy u dzieci zależy przede wszystkim od stopnia zaawansowania schorzenia oraz wieku pacjenta. W przypadku łagodnych skrzywień często stosuje się metody zachowawcze mające na celu korygowanie postawy oraz wzmacnianie mięśni stabilizujących kręgosłup. Do najważniejszych z nich należy fizjoterapia indywidualna, która obejmuje ćwiczenia korekcyjne i wzmacniające, a także masaż leczniczy. Na fizjoterapię w Myślenicach możesz umówić dziecko do wspomnianego centrum. Zwykle istotną rolę w leczeniu skoliozy u dzieci odgrywa nauka przyjmowania prawidłowej postawy zarówno podczas siedzenia, jak i stania. Terapeuta może pomóc dziecku w nauce określonych nawyków oraz udzielić wskazówek dotyczących organizacji stanowiska do nauki.
W przypadku bardziej zaawansowanych skrzywień kręgosłupa może okazać się konieczne zastosowanie ortez korekcyjnych, a nawet leczenie operacyjne. Taką decyzję zawsze jednak powinien podejmować lekarz. Warto pamiętać, że każdy przypadek skoliozy jest inny i wymaga indywidualnego podejścia. Dlatego ważne okazuje się często regularne kontrolowanie stanu kręgosłupa dziecka przez lekarzy i fizjoterapeutów oraz stosowanie się do ich zaleceń.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana