Objawy alergii – jak się ją leczy?
Alergia dotyka coraz więcej osób nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Czym się dokładnie objawia? Jakie są jej rodzaje? Jakie są objawy alergii ze względu na jej typy? Jak wygląda diagnoza i leczenie? Ile kosztują testy alergologiczne? Wyjaśniamy w naszym artykule. Zdobądź wiedzę na temat rodzajów alergii oraz dowiedz się, na czym dokładnie polega.
Na czym polega alergia?
W przypadku zetknięcia organizmu z alergenem pobudzone zostaje produkowanie przeciwciał IgE. Wówczas możliwe jest wytworzenie dużej ilości odpornościowych immunoglobin. Przeciwciała wiążą się z umiejętnością rozpoznawania cząsteczek znajdujących się w organizmie. Są to części obecnej w powietrzu pleśni. Są odbierane jako obca cząsteczka, która zagraża organizmowi. W związku z tym zaczyna się proces niszczenia. Wtedy dochodzi do stanu zapalnego takiego jak obrzęk czy wysypka.
Główne objawy alergii
Kontakt z alergenem zawsze wywołuje objawy alergii. Ponieważ występują w różnym czasie, mogą pozostać zauważone. Mogą się pojawić po kilku minutach, tygodniach czy miesiącach. Nierzadko ustępują samoistnie. W przypadku alergii pokarmowej może dochodzić do:
- wzdęć
- wymiotów
- biegunek
Może przy tym przypominać zatrucie. Czasem może dojść do wstrząsu anafilaktycznego. Wówczas pojawia się:
- rumień
- zatkanie nosa i katar
- zaczerwienienie skóry
- bąble
- opuchlizna
- wysypka alergiczna
Kiedy dojdzie do spadku ciśnienia, należy niezwłocznie wezwać karetkę, gdyż może to powodować zagrożenie życia.
Jakie są reakcje immunologiczne? Klasyfikacja
Reakcje immunologiczne dzielą się na:
- typ I – anafilaktyczne, pojawiające się już po 15-20 minutach
- typ II – cytotoksyczne
- typ III – pośrednie, po 6-12 godzinach
- typ IV – komórkowe, wymagające próby tuberkulinowej
Objawy alergii a jej rodzaje
W przypadku alergii na roztocza objawia się ona uczuciem zatkanego nosa rano, wydzieliną, która spływa po tylnej ścianie gardła czy nocnymi atakami podobnymi do astmy. W sytuacji, gdy alergenem uczulającym są pyłki roślin, wówczas objawy to:
- katar sienny
- kichanie
- swędzenie nosa
- łzawienie spojówek
- wypryski skórne
Uczulenie na sierść za to łączy się z łzawieniem, zaczerwienieniem spojówek czy katarem, a także kichaniem. W przypadku pleśni może dojść do zapalenia krtani, świszczącego oddechu, duszności czy nieżytu nosa.
Inne objawy alergii
Oprócz uczulenia na twarzy, do pozostałych objawów zaliczają się:
- duszności
- kichanie
- katar
- opuchlizna
- kaszel
- łzawienie, swędzenie i zaczerwienienie oczu
Jakie wyróżnia się typy alergii?
Podział związany jest z rodzajem alergenu. Wyróżnia się alergie:
- pokarmowe
- wziewne
- iniekcyjne
- kontaktowe
Warto zapoznać się także z informacjami dla alergików.
Diagnostyka i leczenie alergii
Diagnoza alergii opiera się na skórnych testach. Wymaga to jednak wielu miesięcy lub lat, aby wykryć wszelkie alergeny, które uczulają pacjenta, w tym krzyżówki. Pomocne stają się wówczas leki na alergię. Ich przyjmowanie może zapobiec rezultatom czy powikłaniom, na które składają się przewlekły nieżyt nosa czy astma. Najczęściej alergolog przepisuje leki antyhistaminowe. Odpowiadają za blokadę receptora H1.
Dobrze jest również wykonać test molekularny. Polega na kompleksowej ocenie alergii. Bada się 282 wyciągi i molekuły alergiczne, na które składają się:
- pokarmy
- sierść zwierząt
- pyłki
- roztocza
- jady owadów
Jaki jest koszt testów alergicznych?
Ceny testów alergicznych są różne zależnie od przychodni. W przypadku testów skórnych punktowych ich koszt to około 160-180 złotych. Testy skórne płatkowe to cena rzędu 120-350 złotych, natomiast z krwi to około 120-200 złotych. Na wysokość ceny ma wpływ ilość alergenów, które bada się w testach, a także użyta metoda laboratoryjna. Im nowocześniejsza technologia, tym wyższa jest cena.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana