Rola i znaczenie respiratorów medycznych
Możemy wyróżnić wiele urządzeń medycznych, które mają ogromne znaczenie, jeśli chodzi o ratowanie zdrowia i życia ludzkiego. Obok glukometru medycznego, pompy infuzyjnej czy spirometru medycznego na uwagę zasługują też respiratory. Większość osób słyszała o takim sprzęcie, jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak duże mają znaczenie zarówno dla lekarzy, jak i dla pacjentów. Właśnie dlatego w dzisiejszym artykule omówimy rolę i znaczenie respiratorów medycznych. Co warto wiedzieć na ich temat?
Czym jest i jak działa respirator medyczny?
Większość osób kojarzy respirator medyczny z urządzeniem wykorzystywanym do ratowania życia. Rzeczywiście tak jest, jednak warto przyjrzeć się nieco bliżej działaniu tego sprzętu. Aby lepiej zrozumieć tę kwestię, postanowiliśmy o nią spytać naszego rozmówcę, czyli specjalistę ze sklepu z respiratorami medycznymi MEDSEVEN, który powiedział nam:
- Respirator medyczny to jedno z bardziej docenianych urządzeń przez wielu lekarzy. Sprzęt jest wykorzystywany do wspomagania albo zastępowania procesów oddychania, co w praktyce oznacza, że przejmuje funkcje mięśni oddechowych. Wyróżniamy kilka rodzajów takich urządzeń. Respiratory stacjonarne znajdują się na oddziałach szpitalnych. Niezwykle ważne są też respiratory transportowe zwane również karetkowymi, które są mniejsze, a do tego odporne na wstrząsy i trudne warunki atmosferyczne, w związku z czym są niezawodne i można ich używać nawet podczas najbardziej skomplikowanych akcji ratunkowych. Nie sposób nie wspomnieć też o specjalnych respiratorach noworodkowych, które ratują najmłodszych pacjentów, wentylując ich. Można je znaleźć przede wszystkim na oddziałach patologii i intensywnej terapii noworodków.
Jakie jest znaczenie współczesnych respiratorów medycznych?
Wiemy już, jak ważna jest obecność respiratorów medycznych na oddziałach szpitalnych czy w karetkach. Urządzenia nie bez powodu są nazywane sztucznym płucem – przyczyniają się do ratowania ludzkiego życia i wspomagają utrzymanie odpowiedniej jakości i częstotliwości oddechu w razie potrzeby. Oprócz tego warto też wiedzieć, że wyróżniamy respiratory inwazyjne i nieinwazyjne. Te pierwsze są wykorzystywane głównie w szpitalach.
Respiratory nieinwazyjne są z kolei przystosowane do stosowana w warunkach domowych. Podczas ich pracy wykorzystywane są różne maski, które umożliwiają mechaniczną wentylację płuc. Do najważniejszych korzyści, które płyną z użytkowania respiratora, możemy zaliczyć zmniejszenie objawów hiperwentylacji pęcherzykowej, regenerację mięśni oddechowych czy zmniejszenie liczby infekcji albo ich łagodniejszy przebieg.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana