Stomatologia zachowawcza a endodoncja
Próchnica jest najczęściej spotykaną chorobą jamy ustnej. To choroba bakteryjna, która polega na demineralizacji i rozpadzie tkanek twardych zęba na skutek działania bakterii znajdujących się w płytce nazębnej. Jej przyczyną mogą być nie tylko trudności z utrzymaniem prawidłowej higieny jamy ustnej, ale też niewłaściwa dieta czy podatność zębów na choroby. Rozwiązaniem problemu jest stomatologia zachowawcza oraz endodoncja. Czym się różnią?
Czym jest stomatologia zachowawcza?
Jak sama nazwa wskazuje, stomatologia zachowawcza sprowadza się do zabiegów profilaktycznych, mających zapobiegać powstawaniu i rozwojowi próchnicy. Leczenie zachowawcze można zastosować, gdy próchnica nie jest jeszcze zaawansowana, a zmiany obejmujące demineralizację tkanek zęba są powierzchowne. Wówczas wystarczy dokładne oczyszczenie oraz uzupełnienie ubytku.
Do stomatologii zachowawczej zaliczają się również rutynowe wizyty kontrolne. Aby skutecznie zapobiegać próchnicy, powinny się one odbywać co najmniej dwa razy do roku. W ramach takiej wizyty można umówić się na zabieg higienizacji, w tym usunięcie kamienia, piaskowanie oraz fluoryzację, co chroni zęby i pozwala uniknąć poważnych ubytków oraz bólu. Do gabinetów, które świadczą takie usługi, należy np. poradnia stomatologiczna Styl-Dent w Gliwicach.
Czym jest leczenie endodontyczne?
Endodoncja, nazywana również leczeniem kanałowym, to leczenie próchnicy w jej zaawansowanym stadium. O zaawansowanej próchnicy mowa, gdy choroba zaatakuje unerwioną miazgę zęba – komorę oraz korzeń. Endodoncja polega na dokładnym oczyszczeniu wnętrza zęba za pomocą mikronarzędzi kanałowych i wprowadzeniu leku do suchego kanału zębowego oraz jego dożywotniemu utrwaleniu. Na koniec stomatolog uzupełnia ubytek w zębie, aby miał on właściwą estetykę oraz pełnił swoją rolę w zgryzie.
Choć endodoncja kojarzona jest przede wszystkim z leczeniem nieodwracalnych ubytków próchnicowych, znajduje swoje zastosowanie także w leczeniu urazów mechanicznych zęba, martwiczych stanów zapalnych, patologicznych starć zębów czy zapalenia tkanek okołowierzchołkowych. Co więcej, leczenie kanałowe może stanowić przygotowanie do leczenia protetycznego. Dzięki rozwojowi nowoczesnej stomatologii, leczenie kanałowe podobnie jak zachowawcze, jest całkowicie bezbolesne.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana