Na czym polega optyczna koherentna tomografia siatkówki OCT?
Siatkówka to cienka tkanka wyścielająca tylną część wnętrza oka. W samym jej centrum znajduje się jej najważniejszy obszar, czyli plamka żółta. Zawiera ona najwyższe stężenie światłoczułych komórek, które są odpowiedzialne za ostre, szczegółowe widzenie centralne. Dzięki niej widzimy wszystko to, co znajduje się w centrum pola widzenia. Jest ona zatem bardzo ważną strukturą oka, a wszelkie związane z nią schorzenia mogą znacznie pogorszyć widzenie. Z tego powodu niezwykle cenne są nowoczesne metody diagnostyczne, wśród których na szczególną uwagę zasługuje optyczna koherentna tomografia siatkówki OCT. Na czym ona polega?
Optyczna koherentna tomografia siatkówki to nieinwazyjne badanie wykorzystywane przede wszystkim w diagnostyce chorób siatkówki, które daje możliwość dokładnego obejrzenia przekroju tkanek. Dzięki temu zmiany siatkówkowe można wychwycić w bardzo wczesnym okresie, co pozwala na szybkie zastosowanie odpowiedniego leczenia. Wykonanie w pełni zautomatyzowanej topografii siatkówki oraz dokładnych przekrojów przestrzennych pozwala okuliście na precyzyjne określenie występujących zmian. Badanie OCT umożliwia ocenę struktury siatkówki, stan naczyń krwionośnych, grubość włókien nerwowych, analizę komórek zwojowych, a nawet pomiar kąta przesączania. Służy ono celom diagnostycznym we wszystkich chorobach siatkówki, pozwala na szczegółowe obrazowanie zmian patologicznych, a także na obserwację skutków leczenia i zmian w obrębie siatkówki w przebiegu jaskry i innych chorób siatkówki.
O to, na co zwrócić uwagę przy wyborze poradni okulistycznej wykonującej badanie OCT zapytaliśmy lekarza Piotra Jaworskiego z Centrum okulistyki Optomed.
Optyczna koherentna tomografia siatkówki to doskonałe badanie diagnostyczne, które powinno być przeprowadzone z wykorzystaniem sprzętu najwyższej jakości. Dobrze jest jeśli posiada on funkcję GDX i HRT. Urządzenie OCT pozwala szybko wychwycić poważne schorzenia oczu. Funkcja GDX, czyli analiza grubości włókien nerwowych siatkówki jest pomocna w diagnostyce i monitorowaniu jaskry, natomiast funkcja HRT umożliwia przeprowadzenie analizy morfometrycznej tarczy nerwu wzrokowego. Co ważne, badanie OCT powinno być wykonywane przez lekarza okulistę posiadającego dużą praktykę i doświadczenie w takich badaniach. Także lekarz powinien wykonać opis badania, twierdzi nasz rozmówca.
Jak wygląda badanie OCT i u kogo się je wykonuje?
Badanie OCT powinno być wykonywane u osób z makulopatią cukrzycową, zwyrodnieniem plamki związanym z wiekiem, a także u pacjentów, u których występują obrzęki plamki żółtej. Wskazaniem są ponadto zmiany barwnikowe dna oka. Jest ono w pełni bezpieczne i może być wielokrotnie powtarzane, a także wykonywane u osób w każdym wieku.
Badanie trwa najczęściej kilkanaście minut. Pacjent siada przed aparatem z brodą umieszczoną na podpórce i patrzy przez specjalną soczewkę. Musi również w miarę możliwości powstrzymać się od mrugania i śledzić wzrokiem odpowiednie punkty pojawiające się na ekranie zgodnie ze wskazówkami lekarza okulisty. Podczas badania wykorzystywana jest koherentna wiązka światła, powodująca zwiększenie rozdzielczości obrazu, dzięki czemu lekarz może dokładnie obejrzeć nie tylko dna oka, ale także zobaczyć przekrój poszczególnych elementów. Na tej podstawie jest w stanie postawić dokładną diagnozę.
Badanie OCT warto wykonać w centrum okulistyki, które dysponuje nowoczesnym sprzętem. Nie ma wtedy konieczności stosowania kropli rozszerzających źrenicę, które na kilka godzin znacznie pogarszają widzenie. Dzięki temu pacjent może przyjechać na badanie samochodem.
Optyczna koherentna tomografia siatkówki to badanie, które pozwala zdiagnozować wiele groźnych chorób, jak chociażby nowotwory czy jaskra. Z tego powodu warto je regularnie wykonywać, aby w porę zastosować odpowiednie leczenie i zwiększyć swoje szanse na pełne odzyskanie zdrowia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana