Co to jest medycyna naturalna i na czym polega?
Medycyną naturalną, a więc niekonwencjonalną nazywa się naturalne metody leczenia, które bazują na naturalnych składnikach. Obejmuje również metody i praktyki, które mają właściwości lecznicze, jednak niepotwierdzone badaniami naukowymi. Pochodzi poza tym z tradycji chińskiej czy hinduskiej. Na czym dokładnie polega? Jakich metod leczenia używa? Sprawdzamy!
Do czego się sprowadza medycyna naturalna?
Medycyna naturalna bazuje na naturalnych i nieinwazyjnych metodach leczenia oraz zmniejszania bólów. W jej ramach odrzuca się chemiczne środki farmaceutyczne. Zamiast tego stosuje się:
- zioła
- napary
- maści
- syropy
Metoda leczenia opiera się na wierzeniach ludowych, szczególnie chińskich i indyjskich, które stanowią tradycję. Stosuje się ją do łagodzenia dolegliwości, stanów zapalnych, żylaków, astmy czy niepłodności. Ważne jest holistyczne podejście do choroby i człowieka. Brak potwierdzenia badań naukowych, jeśli chodzi o założenia medycyny naturalnej, sprawiają, że ma ona wielu przeciwników. Brak potwierdzenia skuteczności nie oznacza jednak, że należy jej unikać.
Wszystko o chińskiej medycynie naturalnej
Chińska medycyna naturalna polega na:
- zdrowym stylu życia
- właściwym żywieniu
- ziołolecznictwie
- akupunkturze
Wiedza ta została zapisana w II wieku. Lekami są nie tylko zioła czy przyprawy, ale też surowce pochodzenia zwierzęcego. Ze względu na właściwości wyróżnia się środki:
- intensywnie rozgrzewające
- rozgrzewające
- oziębiające
- mocno oziębiające
Nie używa się za to preparatów chemicznych i syntetycznych. Dodatkowo w skład medycyny niekonwencjonalnej w Chinach wchodzą:
- akupunktura
- stawianie baniek
- Qi Gong – ćwiczenia łączące ruch, oddech i medytację
- akupresura
- masaż – na przykład Tui na
- sztuki walki
Jakie są metody leczenia?
Do głównych metod leczenia zaliczają się:
- akupresura – uciska się dane miejsca ciała
- akupunktura – wbija się cienkie igły w konkretne miejsca ciała
- apiterapia – przekazywanie produktów, które pochodzą od pszczół
- aromaterapia – podawanie naturalnych olejków eterycznych
- homeopatia – używanie roztworów wodnych pochodzenia roślinnego lub mineralnego
- koloroterapia – przedstawia się światła w różnych kolorach
- irydologia – pozwala na diagnozę stanu zdrowia dzięki sprawdzeniu tęczówki oka
- ortopatia – korzystanie z samoregenerujących się właściwości organizmu
- radiestezja – wykorzystuje się wahadła
- litoterapia – stosuje się minerały
Nierzadko stosuje się poza tym pijawki lecznicze.
Dla kogo jest medycyna naturalna i czy jest bezpieczna?
Medycyna naturalna jest bezpieczna, chociaż nieodpowiednie korzystanie z ziołolecznictwa może być zagrażające organizmowi. Podobnie jest z zabiegami akupresury, jak również nieodpowiednio wbitymi igłami w akupunkturze lub aurikuloterapii. Wszystko wobec tego zależy od specjalisty. Istotne jest także jego doświadczenie oraz jakie warunki spełnia.
Medycyna naturalna to wreszcie dobre rozwiązanie dla chcących ochronić się przed chorobami oraz poprawić jakość życia. Wiąże się to także z pracą nad samopoczuciem psychicznym i fizycznym. Pozwala także budować balans między różnymi sferami życia.
Korzyści z medycyny alternatywnej
Do zalet medycyny alternatywnej zalicza się holistyczne podejście do człowieka. W przeciwieństwie do tradycyjnej podejście to jest syntetyczne. Ponadto do pacjenta specjaliści podchodzą indywidualnie. Poświęcają im także wiele uwagi. Ponadto zapobiegają oni różnego rodzaju schorzeniom.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana