Sposoby podziałów zaburzeń słyszenia
Zaburzenia słuchu dotyczą nie tylko osób starszych, ale również dzieci czy nastolatków. Wielokrotnie prośby o powtórzenie komunikatu, brak rozumienia mowy w trakcie dyskusji w grupie czy zwiększanie głośności dźwięku w telewizorze – to pierwsze sygnały alarmujące o pogorszeniu się słyszenia. Jakie są rodzaje, stopnie i podziały zaburzeń słuchu? Dowiesz się o tym z tego artykułu!
Moment pojawienia się niedosłuchu a podział zaburzeń słyszenia
Zaburzenia słuchu można podzielić ze względu na moment ujawnienia się niedosłuchu. Wyróżnia się m.in. niedosłuch prelingwalny, zwany również wrodzonym. Pojawia się w okresie prenatalnym lub po narodzinach, gdy dziecko jeszcze nie mówi. Taki niedosłuch zazwyczaj ma ścisły związek z chorobami matki w trakcie ciąży, np. różyczki, toksoplazmozy czy opryszczki. Diagnostyka odbywa się w pierwszych dniach życia dziecka na oddziale położniczym przy pomocy specjalnej aparatury laryngologicznej, a dokładniej – za pośrednictwem urządzenia do badania otoemisji akustycznej. Kolejnym zaburzeniem słuchu jest niedosłuch nabyty. Jak sama nazwa wskazuje, pojawia się w ciągu życia po ukończeniu 1 roku. Zazwyczaj spowodowany wiekiem, infekcjami uszu, urazami mechanicznymi i akustycznymi.
Stopnie ubytków słuchu
Ubytek słuchu sprawdzany jest przy pomocy specjalnego urządzenia, czyli audiometru tonalnego dostępnego w ofercie sklepu Techmedica. Na danych częstotliwościach podawany jest dźwięk o określonym natężeniu. Próg ubytku słuchu wyznaczany jest na podstawie średniej arytmetycznej wyliczanej z czterech wartości uzyskanych na danych poziomach częstotliwości. Wg BIAP klasyfikacja stopni ubytków słuchu prezentuje się tak:
0–20 dB – norma słyszenia,
21–40 dB – lekki ubytek słuchu,
41–70 dB – umiarkowany ubytek słuchu,
71–90 dB – znaczny ubytek słuchu,
powyżej 91 dB – głęboki ubytek słuchu.
Jakie są rodzaje zaburzeń słyszenia?
Zaburzenia słuchu można podzielić również ze względu na lokalizację uszkodzenia określonych struktur w uchu, a w konsekwencji pojawienie się niedosłuchu danego typu. Wyróżnia się:
niedosłuch odbiorczy – pojawia się w wyniku uszkodzenia rzęsek słuchowych znajdujących się w ślimaku,
niedosłuch przewodzeniowy – wywołany uszkodzeniami w obrębie ucha zewnętrznego i środkowego,
niedosłuch typu mieszanego – jest kombinacją niedosłuchu przewodzeniowego i odbiorczego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana