Jakie jest zastosowanie wody utlenionej?
Do odkażania ran zwykle stosuje się wodę utlenioną. Jednak jej zastosowanie jest szersze na przykład do rozjaśniania włosów, wybielenia zębów czy jako środek na zmiany trądzikowe. Jakie ma wobec tego właściwości? Dlaczego stosuje się ją do uszu czy płukania jamy ustnej? Czy pomoże w katarze i bólu gardła? Czym powinna być rozcieńczona? Wyjaśniamy w naszym artykule.
Jakie jest główne zastosowanie wody utlenionej?
Woda utleniona na rany to najczęstsze jej zastosowanie. Działa jak środek przeciwbakteryjny, który oczyszcza ranę. Podobne działanie ma betaina lub jodyna. Woda utleniona na gardło posłuży do płukania jamy ustnej. Uwaga: Nie można jej połykać. W ten sposób można złagodzić dolegliwości w trakcie przeziębienia. Przygotowanie jest niezmiernie proste. Wystarczy rozpuścić łyżeczkę roztworu w szklance wody. Sprawdzi się także przy terapii stanów zapalnych kieszonek dziąsłowych. Poza płukaniem gardła wodą utlenioną sprawdzi się ona do leczenia chorych zatok czy kataru. Woda utleniona do nosa powinna być połączona z 5 mililitrami soli fizjologicznej. Środek można również stosować po spożyciu ostrych warzyw na przykład cebuli. Kupiony w profesjonalnej aptece i rozcieńczony sprawdzi się jako odświeżacz oddechu. W celu złagodzenia dolegliwości stawów czy kręgosłupa można ją dodać do kąpieli.
Środek, czyli około połowy butelki można dołączyć do prania białych ubrań, które pożółkły. Czyści się nim również:
- zacieki
- osad z mydła
- usuwa pleśń
Wystarczy tylko spryskać nią ścianę. Powinna być delikatnie zamoczona. Ostatnie zastosowanie to preparat na grzybicę stóp. Należy zmieszać zwykłą wodę z utlenioną i moczyć w mieszance nogi. Można poza tym spryskać narażone na grzybicę miejsca. Zaleca się stosowanie jej po basenie. Ponadto może być stosowany przy chorobach skóry. Przykładem może być egzema lub łuszczyca.
Jakie są właściwości wody utlenionej?
Główną właściwością wody utlenionej jest odkażanie. Umożliwia zatamowanie krwawienia, usunięcie bakterii czy odkażenie rany. Dzięki właściwościom bakteriobójczym może służyć do odkażania wody pitnej. Nie powinno się jednak tego zbyt często dokonywać, gdyż częste uzdatnianie może być groźne dla zdrowia.
Stosowanie wody utlenionej do ucha
Wodę utlenioną do ucha należy ostrożnie używać. Zalecany jest roztwór 1,5-3%. Aby aplikować środek, należy położyć chorego na boku. Następnie zakrapla się jedną kroplę, a potem obserwuje się reakcję. W przypadku, jeśli nie występuje ból, wówczas można wpuścić następne 3-4 krople. Odczekuje się około 3-5 minut. W tym czasie powinno dojść do podziału na tlen atomowy i wodę. W celu zebrania wody najlepiej użyć płatka kosmetycznego. Następnie powtarza się całą czynność na drugim uchu. Zabieg trzeba powtarzać co 2-3 godziny. Nie powinno to jednak trwać dłużej niż 2-3 dni.
Woda utleniona a kosmetyka
Zastosowanie wody utlenionej znajduje także w urodzie. Nadtlenek wodoru umożliwia uporanie się z:
- zaskórnikami
- suchością skóry
- zmarszczkami
Twarz trzeba przemyć ciepłą wodą, a potem się ją wyciera. Potem moczy się wacik w wodzie utlenionej i przeciera szyję i twarz. Należy odczekać około 20-30 minut, a potem powtórzyć opłukiwanie. Podobny zabieg zalecany jest na cellulit. Wymasowuje się obszary, na których występuje skórka pomarańczowa, a potem stosuje się wodę utlenioną.
Ile kosztuje woda utleniona?
Cena wody utlenionej zależy od apteki. Zwykle koszt wynosi około kilku złotych w zależności od pojemności. Przykładowo 1000 gramów kosztuje około 10 złotych. Jest ona sprzedawana bez recepty, a przez to ogólnie dostępna.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana