Sauna, jako doraźna pomoc przy dolegliwościach reumatycznych
Choroby reumatyczne równie często bywają wymieniane na liście wskazań, jak i przeciwwskazań do korzystania z sauny. Objawy większości schorzeń zaliczanych do tej grupy obejmują dolegliwości bólowe wynikające z przewlekłego stanu zapalnego w obrębie tkanki łącznej – głównie w stawach. Czy terapia ciepłem w takiej sytuacji jest dobrym rozwiązaniem?
Ciepłolecznictwo w walce z bólami reumatycznymi
Terapia ciepłem jest jedną z najprostszych sposobów radzenia sobie z bólem, w związku z czym zabiegi w saunie przynoszą ulgę również pacjentom cierpiącym na reumatyzm. Gwałtowne przegrzewanie i schładzanie organizmu w tradycyjnej saunie suchej może jednak być ryzykowne dla pacjentów, borykających się również z innymi chorobami, zwłaszcza ze strony układu krążenia. Być może dlatego producent SF Sauny Fińskie dostrzega coraz większe zainteresowanie klientów saunami IR. Kabiny z promiennikami na podczerwień są też tańsze w budowie i eksploatacji, co jest szczególnie istotne w przypadku saun domowych.
Suna na podczerwień (IR) w terapii reumatyzmu
Sauna na podczerwień (infrared, IR) bywa nazywana również sauną niskotemperaturową. Źródłem ciepła są umieszczone na suficie lub ścianach promienniki IR, które zapewniają łagodne, strefowe ogrzewanie kabiny. Temperatura nie przekracza zwykle 54oC, dzięki czemu zabiegi są znacznie mniej obciążające dla organizmu, mogą trwać dłużej (20-40 min), odbywać się częściej (2-5 razy w tygodniu) i są po prostu bezpieczniejsze niż sesje w tradycyjnych saunach.
Sesje w saunie IR wpływają kojąco na przeciążony układ ruchowy. Promieniowanie infrared dociera w głąb organizmu, oddziałując na mięśnie, stawy i otaczające je struktury miękkie. Najbardziej dostrzegalnym efektem jest łagodzenie dolegliwości bólowych. Zabiegi w saunie na podczerwień przyspieszają też rekonwalescencję, pobudzają układ odpornościowy, a jednocześnie łagodzą stres i dysfunkcje psychiczne, które mogą towarzyszyć reumatyzmowi. Prowadzone dotąd badania udowodniły pozytywny wpływ sauny IR na samopoczucie pacjentów z chorobami reumatycznymi, potwierdziły również korzystne efekty w leczeniu fibromialgii; u chorych, którzy korzystali regularnie z sauny IR zaobserwowano złagodzenie dolegliwości bólowych, osłabienia, męczliwości i bezsenności.
Chociaż kąpiele w saunie IR są bezpieczniejsze niż w saunie suchej, również w tym przypadku należy przestrzegać pewnych ograniczeń. Zabiegów nie powinno się wykonywać w przypadku ostrych stanów zapalnych i infekcji przebiegających z gorączką.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana