Różnice między protezą a implantem zębowym
Zadaniem zarówno protez, jak i implantów zębowych jest zastąpienie utraconych zębów. Braki w uzębieniu mogą być spowodowane różnymi przyczynami. Czasem taki efekt jest skutkiem niedbałości i w konsekwencji choroby przyzębia, ale bywa też, że zęby traci się na skutek wypadku. Na szczęście za każdym razem istnieje możliwość odtworzenia uzębienia. Do dyspozycji jest wykonanie protezy lub wszczepienie implantów. Czym różnią się oba sposoby?
Co poradzić na brak zęba?
Wszystko powinno rozpocząć się od wizyty w gabinecie stomatologicznym, w którym lekarz dentysta profesjonalnie doradzi, co można zrobić w danej sytuacji. Implant zębowy może jest kosztowniejszą wersją leczenia, jednak ma zalety, których brak protezie. Jeżeli jednak możliwości finansowe pacjenta są ograniczone, ma on do wyboru sporo rodzajów protez, które różnią się do siebie zarówno materiałem, jak i sposobem zamocowania.
Zalety i wady protezy
Proteza zębowa jest mało inwazyjnym rozwiązaniem w przypadku braku zębów. Może być on ruchoma lub stała. Współczesne protezy, które oferują dobre gabinety stomatologiczne, takie jak Jardent, mogą zastąpić jeden lub kilka zębów, a nawet całe uzębienie. Niezaprzeczalną zaletą jest wtedy stosunkowo niski koszt i brak ingerencji chirurgicznej w kości szczęki. W niektórych przypadkach, zwłaszcza przy mostach, konieczna jest niewielka obróbka zdrowych zębów, na których będą się opierały sztuczne.
Wadą protezy może być pewien dyskomfort przy noszeniu, który odczuwalny jest zwłaszcza w pierwszych dniach po jej założeniu. Z opinii wynika, że w tym wypadku o wiele lepiej tolerowane są mosty. Jeszcze jedną niedogodnością jest konieczność regularnej pielęgnacji protez. Nawet mosty zaleca się czyścić w szczególny sposób, na przykład przy pomocy specjalnych nici dentystycznych.
Czym są implanty zębowe?
Implanty zębowe są doskonałym sposobem na uzupełnienie braków w uzębieniu. Stanowią one imitację własnych zębów. Zabieg wszczepienia polega na zainstalowaniu w kości szczękowej specjalnych śrub, które na stałe zrastają się z nią. Do tego trzeba używać tytanu albo innego materiału, dobrze scalającego się z tkanką.
Po wygojeniu na śrubę nakłada się koronę zęba. Podczas gryzienia śruba pełni rolę korzenia i wszelkie naprężenia rozchodzą się tak, jak w przypadku naturalnych zębów. Wtedy kości szczęki nie ulegają atrofii, bo są stale zaangażowane. O implanty dba się tak, jak o naturalne zęby, a ich ogromną zaletą jest naturalny wygląd.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana