Jak przebiega chirurgiczne usunięcie zatrzymanego zęba?
Zęby zatrzymane są to zęby, które zatrzymały się w tkance kostnej i nie przebiły dziąsła. Niekiedy mogą one powodować dolegliwości, a nawet wpływać na nieprawidłowe ustawienie pozostałych zębów lub powodować ich uszkodzenie. Przyczyną zatrzymania zęba jest najczęściej niewystarczająca ilość miejsca w łuku zębowym. Wówczas pomocne może być jego usunięcie. Poniżej sprawdzamy, w jaki sposób wykonuje się chirurgiczne usuwanie zatrzymanego zęba.
Przebieg zabiegu chirurgicznego usuwania zatrzymanego zęba
Zatrzymany ząb, który nie przebił dziąsła, może stanowić poważny problem dla pozostałych zębów. Niekiedy może powodować wady zgryzu, dysfunkcję stawu skroniowo- żuchwowego, czy też pojawiające się stany zapalne. Wówczas warto zdecydować się na jego usunięcie. Na samym początku niezbędna jest wizyta u dentysty, który przeprowadzi dokładną diagnostykę i przedstawi etapy dalszego leczenia.
Przed rozpoczęciem zabiegu konieczne jest też wykonanie zdjęcia RTG lub tomografii komputerowej, na którym dokładnie widać całą strukturę zęba. Następnie specjalista może rozpocząć zabieg chirurgicznego usuwania zatrzymanego zęba. Na początku stomatolog podaje znieczulenie miejscowe, dzięki czemu W czasie zabiegu pacjent nie odczuwa żadnych dolegliwości bólowych. Następnie przy użyciu specjalistycznych narzędzi odsłania ząb i odseparowuje go od otaczających go tkanek.
Kolejnym etapem jest przecięcie zatrzymanego zęba na mniejsze części, co ułatwia jego usunięcie. Następnie specjalista starannie usuwa ząb i wypełnia specjalnym biomateriałem. Ostatnim etapem jest zszycie śluzówki. Chirurgiczne usunięcie zatrzymanego zęba warto wykonać w profesjonalnym Centrum stomatologii Dentologia.
Dlaczego warto usunąć zatrzymany ząb?
Zatrzymanie zęba jest najczęściej wynikiem niewystarczającej ilości miejsca w łuku zębowym, a także zbyt późną utratą zębów mlecznych w dzieciństwie, co utrudnia wyrastanie zębów. Zatrzymany ząb jest często przyczyną dolegliwości bólowych, a także pojawianiem się stanów zapalnych i próchnicy. Niekiedy może też powodować wady zgryzu, szczękościsk, a nawet stłoczenie zębów. Dlatego też niezwykle ważne jest, aby W odpowiednim momencie wykonać usuwanie zatrzymanego zęba.
Należy też pamiętać o tym, aby po zakończonym zabiegu stosować się do pewnych zasad, które ułatwią proces gojenia. Po zabiegu powinno się przez kilka dni stosować zimne okłady i przyjmować leki przeciwbólowe przepisane przez stomatologa. Należy też unikać picia gorących napoi i spożywania gorących posiłków. Ponadto nie powinno się podejmować ciężkich ćwiczeń fizycznych i nie należy obciążać organizmu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana