Rola i znaczenie badania stóp i postawy w fizjoterapii
Wady postawy to częsty i jednocześnie poważny problem, na którego rozwój narażone są w szczególności dzieci w okresie wczesnodziecięcym. Kształtowanie narządu ruchu trwa kilka lat i zależne jest od wielu czynników. Warto jednak pamiętać o tym, że korygowanie wad postawy powinno być rozpoczęte jak najwcześniej. Jaką rolę w fizjoterapii odgrywa kontrola stóp i postawy dziecka oraz na czym polega badanie? Wyjaśniamy.
Co daje badanie stóp i postawy dzieci?
Z pewnością każdy rodzic zdaje sobie sprawę z tego, że okresowe kontrolowanie postawy dziecka to niezwykle ważny czynnik wpływający na jego rozwój. Niestety część rodziców zapomina o badaniu stóp, nie zdając sobie sprawy z tego, jakie mogą być tego konsekwencje. Prawidłowa postawa ciała uwarunkowana jest bowiem odpowiednim ustawieniem stóp. Dlatego też wszelkie wady mogą być przyczyną późniejszych dolegliwości bólowych i zaburzeń funkcji narządu ruchu.
W związku z tym do konsultacji z fizjoterapeutą dziecięcym powinny skłonić objawy takie, jak:
- Koślawienie stóp i kolan,
- Gdy odciskom stopy dziecka brakuje charakterystycznego wcięcia po wewnętrznej stronie nazywanego łukiem podłużnym,
- Przekrzywianie do środka stopy w bucie,
- Chodzenie na palcach,
- Skarżenie się na bóle nóg,
- Szybkie męczenie się podczas chodzenia,
- Uginanie się kolan.
Wykrycie wszystkich nieprawidłowości i podjęcie odpowiedniego leczenia spowolni lub zatrzyma nie tylko rozwój wad postawy i stóp, ale również zmniejszy dolegliwości i pomoże w utrzymaniu prawidłowej postawy ciała dziecka w przyszłości.
Na czym polega badanie postawy i stóp dziecka?
Konsultacja z fizjoterapeutą rozpoczyna się od wywiadu z rodzicami na temat dolegliwości, noszonego obuwia, ewentualnych schorzeń oraz urazów. Pierwszym krokiem jest diagnostyka całej postawy ciała obejmująca ocenę miednicy, kolan, kręgosłupa, ramion oraz głowy.
Do badania stóp w Niepublicznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Agathum wykorzystywany jest natomiast podoskop, czyli urządzenie umożliwiające oglądanie stopy od dołu. Dziecko ma za zadanie stanąć boso na specjalnym sprzęcie, który przekazuje obraz jego stóp do komputera. W rezultacie możliwe jest uzyskanie informacji o obecności wad stóp lub nieprawidłowości w rozłożeniu ich ciężaru na różnych obszarach.
Ostatnim elementem badania jest manualne sprawdzenie napięcia mięśni oraz ruchomości stawów. Na tej podstawie fizjoterapeuta zleca odpowiedni plan fizjoterapeutyczny, który zazwyczaj obejmuje ćwiczenia oraz dobranie specjalnych wkładek zapobiegających konsekwencjom niewłaściwego ułożenia stopy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana