Prawo jazdy a wada wzroku
Prawo jazdy to dokument, który umożliwia samodzielne poruszanie się po drogach. Wiele osób nie wyobraża sobie życia bez tego przywileju, jednak zdobycie uprawnień do prowadzenia pojazdów nie jest takie proste. Kandydaci na kierowców muszą spełnić szereg wymogów, dlatego często ludzie z wadami wzrostu zastanawiają się, czy mogą próbować starać się o prawo jazdy. Co warto wiedzieć na ten temat?
Jak wada wzroku może wpływać na uzyskanie prawa jazdy?
Wady wzroku, takie jak krótkowzroczność, dalekowzroczność czy astygmatyzm, mogą wpłynąć na zdolność do prowadzenia pojazdu. Chcąc ubiegać się o prawo jazdy, kandydat musi spełnić określone normy dotyczące ostrości wzroku. Dla kategorii B (samochody osobowe) wymagana jest ostrość wzroku co najmniej 0,5 dla każdego oka (ze szkłami korekcyjnymi, jeśli są stosowane) oraz pole widzenia wynoszące co najmniej 120 stopni w poziomie i 50 stopni w pionie. Należy pamiętać, że prawo jazdy dla osób z wadą wzroku wydaje się maksymalnie na 15 lat. W części przypadków czas ten może zostać skrócony do 10, a nawet do 5 lat u osób, które mają poważną wadę wzroku lub szybko się ona pogłębia. Na badanie wzroku przed uzyskaniem prawa jazdy możesz zgłosić się m.in. do Ośrodka Leczniczego Medis w Katowicach.
Inne kwestie zdrowotne związane z uzyskaniem prawa jazdy
Oprócz sprawności wzrokowej istnieją także inne aspekty zdrowotne mogące wpłynąć na zdolność do prowadzenia pojazdu. Kandydaci na kierowców muszą przejść badania lekarskie umożliwiające ocenę ich ogólnego stanu zdrowia i wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów. Wśród kwestii zdrowotnych, które mogą wpłynąć na uzyskanie prawa jazdy, warto wymienić między innymi choroby serca, cukrzycę, padaczkę czy zaburzenia psychiczne. W przypadku stwierdzenia takich schorzeń lekarz może zalecić dodatkowe konsultacje pozwalające na ocenę, czy dana osoba jest zdolna do prowadzenia pojazdu. Na badania kierowców w Katowicach możesz zgłosić się do wcześniej wspomnianego ośrodka leczniczego.
Trzeba również pamiętać, że niektóre leki mogą wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów, powodując na przykład senność czy zmniejszoną koncentrację. Dlatego przed przystąpieniem do egzaminu na prawo jazdy warto skonsultować się z lekarzem w celu sprawdzenia, czy stosowane leki nie wpłyną negatywnie na nasze umiejętności za kierownicą. Badania kierowców mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom ruchu drogowego, a dbałość o swoje zdrowie to podstawa odpowiedzialnego kierowania pojazdem.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana