Na jakie parametry zwrócić uwagę kupując przenośny koncentrator tlenu?
Jeśli stoi przed Tobą wyzwanie w postaci wyboru odpowiedniego przenośnego koncentratora tlenu, przygotowany przez nas artykuł jest dokładnie dla Ciebie. W dzisiejszym tekście wyjaśnimy pokrótce, do czego tak właściwie służą koncentratory tlenu. Następnie podpowiemy, o czym pamiętać, poszukując tego typu urządzenia. Sprawdź, co warto wiedzieć na temat przenośnych koncentratorów tlenu.
Do czego służą koncentratory tlenu?
Wymienić można szereg specjalistycznych urządzeń, które są niezwykle przydatne w branży medycznej. Jednym z nich jest koncentrator tlenu – powszechnie wykorzystywany w szpitalach, ale nie tylko. W szpitalach jest cała instalacja z tlenem, która jest doprowadzona do każdego łóżka. Wystarczy się wpiąć i podać pacjentowi odpowiednią ilość tlenu. Koncentratory tlenu o przepływie 5 i 9 litrów tlenu są wykorzystywane głównie w domach jako źródło tlenu o stężeniu od 88 do 96% czystego tlenu. Choć tego typu urządzenia kojarzone są głównie z placówkami zdrowia, z powodzeniem mogą być wykorzystywane w domu chorego. Wskazaniem do stosowania koncentratora tlenu jest między innymi spadek zawartości tlenu we krwi poniżej 88% lub wszelkiego rodzaju choroby płuc charakteryzujące się ich zaburzoną pracą, przez co organizm nie jest właściwie dotleniony.
Wyróżnić można przenośne koncentratory tlenu i ich warianty stacjonarne. W dzisiejszym tekście opowiemy o pierwszych z nich. Zanim jednak przejdziemy do prezentowania wskazówek dotyczących wyboru odpowiedniego urządzenia, wyjaśnimy, czym tak właściwie jest tego typu sprzęt, czyli w jakim celu jest wykorzystywany. Obecne w branży medycznej koncentratory tlenu to urządzenia, których zadaniem jest dostarczanie pacjentowi powietrza z podwyższoną zawartością tlenu. Dzięki nim chory może swobodnie oddychać i szybciej wracać do zdrowia lub prawidłowo funkcjonować.
O czym pamiętać, wybierając przenośny koncentrator tlenu?
Jeśli planujesz zakup koncentratora tlenu, to bez problemu dostaniesz go w licznych sklepach z asortymentem medycznym. Firmą, która oferuje sprzedaż tego typu sprzętu, jest między innymi dystrybutor artykułów dla osób niepełnosprawnych Partner MED. Podczas przeglądania ofert wybranych sprzedawców, zwróć uwagę, co dokładnie cechuje wybrany przez Ciebie model. Istotne są takie parametry jak:
- stopień koncentracji tlenu – im jest wyższy, tym lepiej; sprawdź, ile tlenu podaje dane urządzenie w max. przepływie: często zdarzają się sytuacje, że przy przepływach rzędu 5L poziom koncentracji tlenu spada poniżej 80%, co jest zagrożeniem życia dla pacjenta;
- poziom zużycia prądu – idealnie, jeśli wybrany koncentrator jest energooszczędny; koncentratory służą do 24h pracy, a więc im niższe zużycie prądu, tym niższe rachunki za prąd;
- stopień hałasu – im cichsze urządzenie, tym lepiej; jest to ważne szczególnie podczas nocnej pracy, kiedy jest cicho i każdy hałas może powodować zaburzenia snu, co skutkuje np. niewyspaniem, złym samopoczuciem i spowolnieniem powrotu do zdrowia;
- waga koncentratora – im lżejszy jest koncentrator, tym wygodniejsze jest korzystanie z niego; inaczej się przenosi urządzenie ważące 2 kg, a inaczej 5 kg, szczególnie jeśli korzysta się z koncentratora np. na spacerze;
- pojemność baterii – im większa, tym bardziej komfortowe jest stosowanie koncentratora; czas pracy zależy od stopnia przepływu i pojemności baterii, która może wystarczyć na jednym ładowaniu nawet do 9 godzin pracy.
W przypadku wyboru przenośnego koncentratora tlenu warto też mieć na uwadze, jakim trybem pracy cechuje się dane urządzenie. Koncentrator może pracować w trybie ciągłym – wówczas tlen podawany jest choremu bez przerwy, w trybie przerywanym – tlen generowany jest z urządzenia wtedy, kiedy pacjent wdycha powietrze oraz w trybie nocnym – o nieco łagodniejszym sposobie podawania tlenu niż w trybie przerywanym.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana