Laryngolog – kiedy udać się do tego specjalisty?
Wiele osób zmaga się z problemami związanymi z gardłem, uszami oraz nosem. W takim przypadku konieczna może być interwencja laryngologa. Jest to lekarz, który specjalizuje się w profilaktyce i diagnostyce schorzeń narządów głowy. Kiedy warto zapisać się do laryngologa? Jak wygląda wizyta i jakie badania może zlecić lekarz? Zapraszamy do przeczytania naszego artykułu, w którym odpowiadamy na powyższe pytania.
Z jakimi problemami warto udać się do laryngologa?
Do laryngologa warto się zgłosić w przypadku, gdy pojawiają się problemy ze słuchem lub głosem. Niepokojącym objawem może być zmiana barwy i tonu głosu oraz nieustanne uczucie pieczenia w gardle. Kolejnymi problemami, z którymi również należy zgłosić się do laryngologa, są:
niepokojąca chrypa,
ból gardła,
zaburzenia przełyku,
zawroty głowy,
zaburzenia równowagi,
szumy uszne,
niedosłuch,
nadwrażliwość słuchowa.
Jednym z miejsc, gdzie przyjmuje doświadczony laryngolog, jest gabinet Vita Centrum. Podczas wizyty laryngologicznej lekarz przeprowadzi szczegółowy wywiad i będzie pytał o obecne objawy choroby. Ponadto wykona badanie, podczas którego sprawdzi małżowinę uszną i wewnętrzne struktury ucha. Pod koniec wizyty specjalista może postawić diagnozę lub zlecić dalsze badania słuchu.
Jakie dodatkowe badania może zlecić laryngolog i jakie schorzenia leczy?
Podczas wizyty u laryngologa lekarz może zlecić dodatkowe badania, które często są niezbędne przed postawieniem diagnozy. Niekiedy konieczne jest wykonanie specjalistycznych badań słuchu, takich jak audiometria tonalna i tympanometria. Pierwsze badanie pozwala określić poziom słyszalności dźwięków, z kolei tympanometria polega na pomiarze ciśnienia w uchu środkowym i pozwala na ocenę szczelności błony bębenkowej. Warto też wspomnieć o tym, że laryngolog specjalizuje się w diagnozowaniu i leczeniu wielu schorzeń, takich jak:
ostre i przewlekłe zapalenia zatok przynosowych,
przewlekłe zapalenia błony śluzowej nosa i gardła,
ostre i przewlekłe zapalenia krtani i tchawicy,
choroby ucha zewnętrznego, środkowego i wewnętrznego,
choroby uszu, nosa, gardła,
zaburzenia słuchu,
zaburzenia równowagi,
choroby migdałków,
choroby strun głosowych,
choroby gruczołów ślinowych i języka.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana