Jak przygotować się do wizyty u ginekologa?
Regularne badania ginekologiczne pozwalają na zminimalizowanie ryzyka wystąpienia różnych chorób. Z tego powodu warto odwiedzać lekarza w celu sprawdzenia, czy wszystko jest w porządku. Przed taką wizytą konieczne jest jednak odpowiednie przygotowanie. Co należy zrobić przed odwiedzeniem gabinetu ginekologa? Jak się ubrać i o czym pamiętać na kilka dni przed?
Jak przygotować się do badania ginekologicznego?
Przed udaniem się do gabinetu lekarza ginekologa konieczne jest pamiętanie o kilku podstawowych kwestiach. Najważniejsza jest odpowiednia higiena. Bezpośrednio przed wizytą nie należy używać jednak intensywnie pachnących środków. Zapach jest bowiem jednym z czynników, które pozwalają na rozpoznanie konkretnych chorób przez lekarza.
Wystarczy więc wzięcie porannego prysznica bez konieczności przeprowadzania skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Nie trzeba się również golić, ale jeśli robisz to na co dzień i czujesz się komfortowo jedynie w takiej sytuacji, jak najbardziej możesz pozbyć się owłosienia.
Podczas wizyty w gabinecie ginekologicznym często wykonuje się również badanie cytologiczne. Wówczas konieczne jest przestrzeganie dodatkowych zasad. Przez 2 dni przed wizytą u lekarza nie można współżyć, stosować leków dopochwowych oraz wykonywać irygacji. Nie powinno się też korzystać z tamponów czy wprowadzać jakichkolwiek przedmiotów do pochwy.
Na wizytę w takim miejscu, jak gabinet ginekologiczny lek. med. Danuty Kardzis w Gdańsku, warto umówić się na kilka dni po zakończeniu okresu. Istnieją jednak sytuacje, w których termin ten powinien być inny. Warto więc skontaktować się z lekarzem i dopytać o szczegóły, by wyniki badań mogły być jak najbardziej wiarygodne.
Jak ubrać się do ginekologa?
Kwestia ubioru jest bardzo indywidualna. Zdecydowanie najwygodniejsze jest jednak założenie spódnicy lub sukienki. Wówczas nie trzeba przemieszczać się z kącika do przebierania na fotel bez żadnego materiału osłaniającego dolną część ciała. Jest to znacznie bardziej komfortowa sytuacja dla samej pacjentki. Wystarczy unieść spódnicę lub sukienkę, by wykonać badanie.
Nie warto zakładać kombinezonów czy body. Wymagają one zdjęcia całego ubrania, w tym także jego górnej części. Jest to mało komfortowa sytuacja dla pacjentki, dlatego najczęściej poleca się ubrania, które można łatwo zdjąć od pasa w dół lub tylko podwinąć.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana