Kiedy pieprzyk kwalifikuje się do usunięcia?
Niektórzy są nimi obsypani, inni mają ich niewiele, ale trudno znaleźć kogoś, kto nie miałby na ciele żadnych znamion barwnikowych, nazywanych powszechnie pieprzykami. Te niewielkie plamki w różnych odcieniach brązu nie stanowią zwykle żadnego zagrożenia dla naszego zdrowia. Czasem jednak któraś z nich może zacząć przemieniać się w nowotwór i trzeba ją będzie jak najszybciej usunąć.
Rozróżnienie tego, czy znamię to tylko niegroźny pieprzyk, czy jednak rozwijający się czerniak, to zadanie dla lekarza. Dlatego zachęcamy do regularnych kontroli w poradni dermatologicznej (mieszkańcom Pragi Północ i Pragi Południe polecamy wizytę w Centrum Medycznym SAN-CREDO-MED). Warto jednak również samemu oglądać swoją skórę, ponieważ niektóre niepokojące objawy każdy może dostrzec gołym okiem. A im szybciej je dostrzeżemy i zgłosimy się z nimi do lekarza, tym większa jest szansa, że szybko pozbędziemy się problemu i unikniemy poważnej choroby. Niektóre znamiona warto zresztą usuwać profilaktycznie nawet wówczas, gdy nie mamy jeszcze do czynienia z czerniakiem.
Jakie zmiany skórne są niebezpieczne?
Żeby odróżnić niegroźny pieprzyk od zmiany skórnej, która może być czerniakiem, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na poniższe cechy:
- symetrię – czerniak wyróżnia się natomiast asymetrycznym kształtem,
- brzegi – które w przypadku nowotworowych zmian skórnych są nieregularne,
- kolor – pieprzyki mają jednolitą barwę, czerniak może być jasne w jednym miejscu i ciemny w drugim,
- wielkość – szczególną uwagę należy zwracać na znamiona, które mają ponad pół centymetra średnicy,
- zmienność – pieprzyki mogą zmienić swój odcień i wielkość, następuje to jednak powoli na przestrzeni lat, a nie dni lub tygodni jak w przypadku czerniaka,
- wypukłość – pieprzyki mogą być także wypukłe, wówczas wciąż jednak zachowują regularny i symetryczny kształt, w odróżnieniu od złośliwych nowotworów.
Jeżeli więc dostrzeżemy, którąś z wymienionych wyżej oznak potencjalnego zagrożenia dla zdrowia, umówmy się na wizytę w poradni dermatologicznej. Nie panikujmy jednak bez potrzeby. To, że zaniepokoi nas wielkość albo kształt pieprzyka, nie oznacza jeszcze, że mamy czerniaka.
Kiedy usunąć zwykły pieprzyk?
Zdarzają się sytuacje, w których dobrym rozwiązaniem będzie usunięcie pieprzyka niewykazującego żadnych niepokojących objawów. Przede wszystkim wówczas, gdy nieco większe i lekko wypukłe znamię znajduje się w takim miejscu, że często ulega uszkodzeniom – np. obcieramy je kołnierzykiem albo biustonoszem. Takie ponawiające się podrażnienia mogą sprawić, że w pieprzyku pojawią się w końcu zmiany nowotworowe, których tak łatwo moglibyśmy uniknąć.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana