Kiedy konieczne jest leczenie kanałowe?
Leczenie kanałowe (endodontyczne) to podstawowy zabieg stomatologiczny – mało jest osób, którym nie został wykonany. Stosuje się go w celu uratowania zęba po nieodwracalnym zapaleniu miazgi (tkanka miękka wewnątrz uzębienia). Istnieje kilka objawów, wskazujących na chory ząb z próchnicą. Kiedy zatem należy obowiązkowo poddać uzębienie leczeniu kanałowemu?
Na czym polega leczenie kanałowe?
Leczenie kanałowe polega na usunięciu zainfekowanej (najczęściej próchnicą) tkanki miękkiej z komory miazgi i kanałów danego zęba. Stomatolog-endodonta dezynfekuje i szczelnie wypełnia owe kanały, ząb. Wstawia tzw. plombę.
Praktyka stomatologiczna Dental Complex prowadzi profesjonalne leczenie zachowawcze i profilaktykę. Tutejsi dentyści bezproblemowo zajmą się lakowaniem bruzd czy leczeniem endodontycznym.
Kiedy chory ząb należy poddać leczeniu kanałowemu?
Leczenie kanałowe jest konieczne w kilku przypadkach – każdy łączy się z zapaleniem miazgi w uzębieniu. Objawia się ona bolesnym stanem zapalnym, który stopniowo doprowadza do jej obumarcia. Przyczyną obumarcia miazgi jest próchnica, odłamanie korony zęba, zwichnięcie zęba, duże starcie zębów, zapalenie przyzębia. Leczeniem kanałowym zajmują się także stomatolodzy-protetycy przed planowanym leczeniem protetycznym lub założeniem aparatu ortodontycznego.
Jakie objawy wskazują na chory ząb?
Istnieje kilka szablonowych objawów, które wskazują konieczność leczenia endodontycznego. Są to silny ból zęba, opuchnięte dziąsła, rozluźnienie zęba, zmiana koloru uzębienia lub dziąseł, przetoka (ropna krosta na dziąśle), głęboki ubytek w zębach.
Ból zęba to podstawowy objaw zapalenia miazgi. Może się on nasilać podczas jedzenia. Pacjenci skarżą się silny ból, który promieniuje do ucha, skroni, głowy. Zazwyczaj towarzyszy mu obrzęk, zaczerwienienie i nadwrażliwość dziąseł. W ich tkankach może gromadzić się tzw. wysięk ropny. Warto obserwować kolor uzębienia – udowodniono, że martwy lub obumierający ząb może z czasem zmienić barwę na szarą (wynika to ze zmniejszonego ukrwienia). Dziąsła natomiast mogą się przyciemnić.
Postępujące, rozprzestrzeniające się zapalenie miazgi zmiękcza lub degraduje kość, w której znajduje się ząb. Takie uzębienie staje się ruchome, może wypaść, pozostawiając bolące dziąsła i brzydką szczelinę.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana