Jaki mikroklimat powinien być utrzymany w pokoju recepturowym?
Izba recepturowa znajduje się w każdej aptece. To właśnie w takim miejscu powstają leki robione na bieżąco według składu podanego przez lekarza na recepcie. Pomieszczenie takie powinno spełniać konkretne wymogi. Nie są to warunki dotyczące pełnej jałowości, jednak musi tam być utrzymany swoisty mikroklimat. Ponadto istnieje obowiązkowe wyposażenie, które sprawia, że komponowanie leków staje się łatwiejsze. Jaki jest pokój recepturowy?
Jakie jest wyposażenie pokoju recepturowego?
W pokoju recepturowym powinny znajdować się różnego rodzaju obowiązkowe sprzęty. Przykładem może być stół pokryty materiałem z tworzywa łatwo zmywalnego, ale odpornego na chemikalia. Takimi samymi cechami powinna charakteryzować się przykryta od góry loża recepturowa. Do stałego wyposażenia zalicza się również regały, szafy i kasety na leki i odczynniki. Niektóre z nich powinny być zamykane, co jest regulowane przez ścisłe przepisy.
Do wyposażenia należą również wagi i utensylia, które są pomocne podczas tworzenia medykamentów, oraz szkło do przygotowywania leków recepturowych. Niektóre naczynia przeznaczone są specjalnie do substancji silnie działających.
Jeżeli apteka wytwarza wodę oczyszczoną, to odpowiednie do tego urządzenie także znajduje się w pokoju recepturowym. Cały sprzęt, który dostarczany jest przez wyspecjalizowanych dystrybutorów, takich, jak firma FARMAS syLABa, musi być wysokiej jakości. To samo trzeba powiedzieć o termometrach i higrometrach, które służą do kontroli stanu powietrza w pokoju recepturowym. Mikroklimat tam panujący musi spełniać określone wymagania.
Jakie parametry powinien mieć mikroklimat w pokoju recepturowym?
Stan powietrza w pokoju recepturowym ma ogromne znaczenie dla produkowanych tam leków. Dlatego też musi być ono określonej jakości. Odpowiedni mikroklimat pokoju recepturowego to przede wszystkim wysoka czystość powietrza. Produkcja sterylnych lekarstw wymaga, aby było ono wymieniane co dwie godziny. Ciśnienie między poszczególnymi pomieszczeniami powinno być ściśle określone, a jego przepływ tak ustalony, aby nie następowało mieszanie się cząstek pochodzących od ludzi i maszyn.
Wyposażenie pokojów recepturowych to również oczyszczacze powietrza oraz nawilżacze, których działanie kontrolują termometry i higrometry. Odpowiednie przysłony do okien powinny również regulować siłę nasłonecznienia. W takim pomieszczeniu muszą być też warunki do ustawiania temperatury, ponieważ zbyt wysoka nie jest korzystna dla większości produktów i półproduktów aptecznych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana