Jak pomóc osobie uzależnionej od narkotyków?
Uzależnienie od środków psychoaktywnych to powszechny problem, z którym borykają się osoby w każdym wieku. Zarówno młodzi ludzie, którzy dopiero wkraczają w dorosłość, jak i dojrzali pacjenci, mogą w którymś momencie sięgnąć po narkotyki i za bardzo się do nich przyzwyczaić. Może to prowadzić do wielu konsekwencji, dlatego warto temu przeciwdziałać już na wczesnym etapie. W jaki sposób?
Kluczowy jest moment reakcji
W udzielaniu pomocy osobie uzależnionej kluczowy jest moment między zauważeniem problemu a reakcją. Im szybciej wykonasz ruch, tym lepiej.
Przede wszystkim, jeśli zauważysz, że bliska Ci osoba może zażywać narkotyki, podejmij temat i wprost, ale z szacunkiem, zapytaj, czy Twoje podejrzenia są słuszne. Na tym etapie uzależniony/a bardzo często może kłamać.
Mało kto przyzna się do tego, że ma problem, bo to oznaczałoby utratę twarzy. Możesz jednak w ten sposób pokazać, że jesteś obok, dostrzegasz, że coś się dzieje i jeśli będzie taka potrzeba, to udzielisz pomocy.
Przede wszystkim wspierać mentalnie
Jeśli nie jesteś specjalistą w temacie wspomnianych zaburzeń, to najlepsze, co możesz zrobić, to wspierać: utrzymywać kontakt, dyskretnie sprawdzać, czy bliska Ci osoba wróciła do domu na noc, oferować pomoc w codziennych obowiązkach. Zwiększasz dzięki temu szanse, że uzależniony/a właśnie Tobie zaufa.
Natomiast samo leczenie narkomanii to już zadanie dla specjalistów. Twoim zadaniem, jako osoby postronnej, jest doprowadzenie do sytuacji, w której człowiek w potrzebie zgłosi się po wsparcie do wyspecjalizowanego ośrodka. Może to zrobić samodzielnie lub z Twoją pomocą.
Pamiętaj, by nie naciskać i nie reagować złością na sytuację, w jakiej znalazł/a się uzależniony/a. Bardzo często stan, w jakim jest, to wynik innych problemów i zmagań, z którymi sobie po prostu nie radzi. Nie oceniaj – bądź.
Gdzie szukać pomocy?
Na pewnym etapie osoba przyjmująca narkotyki nie kontroluje już swoich zachowań i odruchów, robiąc wszystko, by mieć stały dostęp do amfetaminy, kokainy, heroiny, LSD czy marihuany.
Dlatego bardzo istotne jest to, by zgłosić się do profesjonalnego ośrodka leczenia takich zaburzeń. Działający tam specjaliści mają kompetencje i narzędzia do tego, by pomóc zagubionej osobie wyjść z nałogu w najlepszy i najbardziej efektywny sposób – bez szkody dla ciała i psychiki. W Inowrocławiu działa na przykład Kujawski Ośrodek Rehabilitacji i Terapii KORT. To poradnia dla pacjentów z całej Polski, oferująca kompleksowe poradnictwo psychologiczne dla osób uzależnionych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana