Dlaczego kobiety planujące zajść w ciążę powinny udać się do dietetyka?
Ciąża to niezwykle ważny i zarazem trudny okres w życiu kobiety, dlatego należy się do niej odpowiednio przygotować. Mowa nie tylko o wyprawce dla planowanego dziecka, ale też zwiększeniu płodności czy przygotowaniu organizmu kobiety do dziewięciomiesięcznego wysiłku. Jak w tym okresie może pomóc dietetyk? Jakie jest znaczenie diety w procesie starania się o dziecko?
Odpowiednia dieta a płodność
Pierwszym i kluczowym aspektem, dla którego warto skonsultować się z dietetykiem przed zajściem w ciążę, jest wpływ diety na płodność kobiety. Właściwie zbilansowane i skomponowane posiłki przyczyniają się do lepszej wydolności układu rozrodczego, stwarzając tym samym większe szanse na poczęcie dziecka. Ponadto dostarczanie organizmowi odpowiednich składników odżywczych wpływa również na prawidłowy rozwój owulacji oraz regulację cyklu miesiączkowego u kobiet.
Rola mikroelementów i witamin w okresie prekoncepcyjnym
Podczas planowania ciąży ogromne znaczenie mają również mikroelementy i witaminy, które są niezbędne dla zdrowia młodej matki oraz prawidłowego rozwoju płodu. Dietetyk kliniczny pomoże w doborze odpowiednich źródeł tych substancji, jak również może zalecić stosowanie suplementacji diety. Szczególną uwagę należy zwrócić na takie składniki jak kwas foliowy, czyli witamina B9, odpowiedzialna za prawidłowy rozwój układu nerwowego płodu oraz żelazo, które uczestniczy w procesie tworzenia się hemoglobiny i jest ważne dla zapobiegania anemii u ciężarnych. Niezwykle istotna jest również odpowiednia ilość białka, tłuszczów i węglowodanów, które dostarcza się organizmowi w codziennym żywieniu.
Odpowiednia masa ciała a zdrowa ciąża
Zadaniem dietetyka jest również sprawdzenie masy ciała kobiety starającej się o dziecko. Warto podkreślić, że zarówno niedowaga, jak i nadwaga mogą powodować problemy z płodnością i utrzymaniem ciąży. Dlatego też istotne jest monitorowanie współczynnika BMI oraz zdrowe nawyki żywieniowe wpływające na utrzymanie optymalnej masy ciała. Doświadczony dietetyk, jak np. w poradni dietetycznej Twoje Zdrowie doradzi w kwestii właściwej kaloryczności posiłków oraz doboru ćwiczeń fizycznych, które będą wspomagać proces odchudzania, jeżeli taka potrzeba się pojawi.
Zmiana nawyków żywieniowych na lepsze
Warto poświęcić chwilę na zmianę swojego stylu życia i nawyków żywieniowych przed zajściem w ciążę. Dietetyk pomoże w opracowaniu zdrowszego jadłospisu oraz wyeliminowaniu niezdrowych produktów z codziennej diety, które mogą wpływać negatywnie na zdolność rozrodczą oraz powodować problemy zdrowotne u ciężarnej. Właściwe nawyki żywieniowe będą korzystne również dla zdrowia matki i dziecka podczas ciąży oraz w dalszym okresie ich wspólnego życia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana