Wyżywienie w przedszkolu. Czym powinni być karmieni najmłodsi?
Oddając dziecko do przedszkola rodzice chcą mieć pewność, że nie tylko będzie ono miało zapewnioną właściwą opiekę i okazję, by się rozwijać, lecz także otrzyma odpowiednie do swojego wieku zdrowe posiłki. Od nich zależy bowiem m.in. samopoczucie i aktywność dziecka. Nie każdy jednak wie, co powinny jeść dzieci w przedszkolu i jakie są zalecenia dietetyczne dla tej grupy wiekowej. Aby dowiedzieć się więcej, zapraszamy do lektury!
Czym powinna charakteryzować się dieta dzieci w wieku od 3 do 6 lat?
Dieta dzieci w wieku przedszkolnym powinna uwzględniać potrzeby szybko rozwijającego się organizmu. Maluchy w tym wieku to prawdziwe „żywe srebra”, które przejawiają dużą aktywność fizyczną. Z tego względu posiłki w tym okresie powinny odpowiadać na zwiększone zapotrzebowanie energetyczne, a ich całodzienna kaloryczność powinna wynosić około 1400 kcal, z czego około ponad 50% powinny dostarczać węglowodany, 33-35% tłuszcze, a 10-12% białko. Drugą ważną sprawą jest urozmaicenie posiłków, które powinny obejmować wszystkie grupy żywności, w tym: produkty zbożowe, warzywa i owoce, mleko i jego przetwory, mięso, drób, nasiona strączkowe, jajka oraz tłuszcze. Im bardziej urozmaicone posiłki, tym większa pewność, że nasze dziecko nie będzie miało niedoborów pokarmowych, których skutkiem może być zaburzenie jego rozwoju, w tym m.in. niedowaga i zaburzenia odporności.
Zasady wyżywienia przedszkolnego
Dzieci w wieku przedszkolnym powinny spożywać 4-5 posiłków w ciągu dnia. Biorąc pod uwagę czas, jaki dzieci spędzają zwykle w przedszkolu prywatnym lub też publicznym, zwykle spożywają tam one od 2 do 3 posiłków, na które składają się: śniadanie, obiad złożony z dwóch dań oraz podwieczorek. Zadaniem personelu przedszkolnego powinno być zadbanie o to, aby posiłki te były jak najbardziej wartościowe i naturalne. Żywność podawana dzieciom nie powinna być zbytnio przetworzona, za to powinna odznaczać się wysoką jakością.
Spora część przedszkoli, np. niepubliczne przedszkole językowe w Ursusie na obrzeżach Warszawy, uwzględnia również diety dla dzieci z alergiami pokarmowymi czy z wykluczeniem składników gorzej tolerowanych, mięsnych itp. Często zdarza się, że posiłki są dowożone przez firmy cateringowe, co jest wygodne zwłaszcza w przypadku przedszkoli małych lokalowo lub takich, które nie mają możliwości, aby zadbać o logistykę i przygotowywanie posiłków zgodnie z wytycznymi dietetyków dla tej grupy wiekowej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana