Demencja czy Alzheimer? Różnice i podobieństwa
Demencja i Alzheimer to schorzenia, które powstają z różnych od siebie przyczyn. Demencja to zespół objawów, które pojawiły się na skutek choroby, bądź uszkodzenia kilku struktur mózgu. Dzieje się to zazwyczaj za sprawą wieku, kiedy organizm nie działa już do końca sprawnie jak wcześniej. Z kolei Alzheimer i to schorzenie, które często towarzyszy demencji. Polega na odkładaniu się w mózgu niepożądanych białek, przez co powstają złogi amyloidowe, a także skupiska białek tau między splotami nerwowymi. Powoduje to zaburzenia komunikacji pomiędzy neuronami, a także ich obumieranie. Choroba Alzheimera powoduje trwałe i nieodwracalne uszkodzenia kory mózgowej,
Objawy demencji i Alzheimera
Demencja najczęściej pojawia się po 85 roku życia, a jej objawami są problemy ze zrozumieniem mowy, spowolnione funkcjonowanie, trudności w odtwarzaniu treści, zaburzenia pamięci, problemy z przyswajaniem informacji, a także apatia i wahania nastroju.
Z kolei choroba Alzheimera pojawia się często już po 65 roku życia i jej pierwszymi zauważalnymi objawami są krótkotrwałe zaniki pamięci, drażliwość i gubienie drobnych przedmiotów. W kolejnych stadiach występuje utrata pamięci długotrwałej, zagubienie w czasoprzestrzeni, a na końcu całkowita utrata kontroli nad ciałem i umysłem. W przypadku wystąpienia któregokolwiek z powyższych objawów należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, który wykona badania i zaproponuje leczenie. Jednym z gabinetów neurologicznych, który zajmuje się m.in. leczeniem demencji i Alzheimera jest Gabinet Neurologiczny w Poznaniu Prof. dr hab. Wojciecha Kaszubskiego.
Jak postępować w przypadku demencji i Alzheimera
Często, w przypadku wystąpienia samej demencji, postępujące objawy można zatrzymać, a nawet odwrócić stosując odpowiednią farmakoterapię. Pomogą również ćwiczenia umysłowe, jak i fizyczne w celu ogólnego wzmocnienia organizmu. Trudniej jest w przypadku Alzheimera, którego nie da się skutecznie wyleczyć, a można tylko spowolnić postępowanie choroby. Zapoznanie się z dostępnymi metodami leczenia pomoże choremu, a także jego opiekunowi pogodzić się z życiem ze schorzeniem Alzheimera, co jest niezwykle ważne w przypadku chorób nieuleczalnych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana