Czy leczenie kanałowe musi być bolesne?
Interwencja stomatologiczna jest niezbędna w różnych sytuacjach. Jednym z zabiegów, które są wykonywane w gabinetach stomatologicznych, jest leczenie kanałowe, inaczej – leczenie endodontyczne. Jest on konieczny wtedy, kiedy doszło do nieodwracalnego zapalenia miazgi zębowej. Wiele osób obawia się leczenia kanałowego, kojarząc je z bólem i ogólnym dyskomfortem. Tylko czy jest się czego bać? Czy leczenie endodontyczne musi być bolesne?
Na czym polega leczenie kanałowe?
Jak już wspomnieliśmy, leczenie kanałowe, nazywane inaczej leczeniem endodontycznym przeprowadzane jest wtedy, kiedy u pacjenta doszło do nieodwracalnego zapalenia mazi zębowej. Konieczność podjęcia właśnie takiego sposobu leczenia przez specjalistę, na przykład z wybranego gabinetu stomatologicznego w Krakowie, może być spowodowana przede wszystkim nieleczonymi ubytkami w zębach, które są szczególnie narażone na zakażenie bakteryjne.
Rozpoznanie problemu, którego rozwiązaniem jest leczenie endodontyczne, jest możliwe wyłącznie w gabinecie stomatologicznym, natomiast alarmujący powinien być utrzymujący się ból zęba. Warto wiedzieć, że dolegliwości bólowe wynikające z zapalenia miazgi zęba mogą w konsekwencji prowadzić do infekcji całego organizmu. Im szybsza jest więc interwencja specjalisty, tym lepiej.
Przed poddaniem się zabiegowi leczenia kanałowego w Krakowie lub w innej, dowolnie wybranej miejscowości, warto wiedzieć, na czym on tak właściwie polega, czyli czego się spodziewać, wybierając się na wizytę do swojego stomatologa. Leczenie endodontyczne składa się z kilku etapów – niezbędnych do prawidłowego przeprowadzenia zabiegu. Pierwszym krokiem wykonywanym przez stomatologa jest oczyszczenie kanałów korzeni zębowych z chorej tkanki. Następnie wykonywane jest opracowanie kanałów i ich dezynfekcja. Ostatni etap leczenia to wypełnienie wolnej przestrzeni w kanałach zębowych materiałem biozgodnym.
Czy trzeba obawiać się leczenia kanałowego?
Wiele osób, u których konieczne jest przeprowadzenie leczenia kanałowego, ma obawy dotyczące tego, czy planowany zabieg będzie dla nich bolesny. Uspokajamy jednak – leczenie endodontyczne odbywa się w znieczuleniu ogólnym, w związku z czym w trakcie zabiegu pacjent nie odczuwa bólu. Wbrew pozorom leczenie kanałowe jest jedną z najmniej bolesnych metod leczenia stosowanych przez stomatologów. Po zakończonym zabiegu pacjent może odczuwać dyskomfort, natomiast ustępuje on po pewnym czasie. Jeśli jest taka potrzeba, możliwe jest zastosowanie środków przeciwbólowych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana