Co znajduje się w parówce?
Wędliny goszczą na polskich stołach zarówno na co dzień, jak i od święta. Do tej kategorii produktów spożywczych zalicza się różnego rodzaju szynki, kiełbasy, pasztety, boczek itp. Ogromną popularnością zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych smakoszy cieszą się też parówki. Artykuły przypominające wyglądem cienkie kiełbaski nadają się do spożycia zarówno na surowo, jak i po ugotowaniu. Sprawdź, jak się je produkuje oraz jaki jest ich skład.
Co wchodzi w skład parówek?
Produkcja parówek odbywa się przy wykorzystaniu różnego rodzaju składników. Najważniejszym z nich jest mięso (zazwyczaj wieprzowe albo drobiowe). W praktyce zamiast niego często stosuje się tzw. MOM, czyli mięso oddzielone mechaniczne. Pod tym pojęciem należy rozumieć zmielone za pomocą specjalnych maszyn resztki mięsa przyklejonego do kości. Tak przygotowaną masę w dalszej kolejności poddaje się zabiegowi przeciśnięcia przez sito w celu oddzielenia tkanki mięśniowej od kości. Skład mięsa albo MOM w artykułach z reguły oscyluje na poziomie od 70 do 90 procent.
Bardzo ważnym składnikiem parówek produkowanych przez takie firmy, jak Herold sp. j. Masarnia Teresa, Arkadiusz, Edmund Herold jest też woda. Może ona pochodzić z samego mięsa. Niemniej jednak dodawana jest ona do wędlin również w trakcie procesu wytwórczego. Standardowo parówki zawierają ok. 12% białka oraz 25% tłuszczu (zazwyczaj wieprzowego). Do parówek dodaje się także odpowiednio dobrane emulgatory, gwarantujące jednolitość masy złożonej z mięsa tłuszczu i wody. Wśród tych substancji trzeba wymienić przede wszystkim fosforany, a także cytryniany i azotyn sodu.
Parówki – wartości odżywcze
Wartość odżywcza parówek uzależniona jest od tego, z jakiego mięsa zostały one wykonane. W 100 gramach wieprzowych produktów zazwyczaj znajduje się około 24 g tłuszczu, 12 g białka oraz ok. 2 g węglowodanów. Zawierają one stosunkowo mało błonnika, bo tylko 0,1 g. Taką samą zawartością tego składnika wyróżniają się także parówki drobiowe. W ich składzie znajduje się jednak nieco więcej białka (13 g) przy mniejszej zawartości węglowodanów (0,7 g) oraz tłuszczu (21,8 g). To finalnie przekłada się również na ich niższą kaloryczność (251 kcal). Najzdrowszą alternatywę do obu typów wędlin stanowią parówki sojowe mające w swoim składzie mniej tłuszczu.
Parówki niezależnie od wybranego rodzaju zawierają w sobie mnóstwo minerałów, takich jak fosfor, sód, żelazo, magnez, wapń, cynk, selen oraz potas. Ponadto wyróżniają się one również obecnością w składzie witamin z grupy B, D, E, PP oraz kwasu foliowego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana