W jaki sposób można się ochronić przed kontaktem z mykotoksynami?
Mykotoksyny to niewidoczna ludzkim okiem, groźna dla zdrowia grupa toksyn, wytwarzana przez niektóre gatunki grzybów. Kontakt z mykotoksynami może doprowadzić do przewlekłych i ostrych zatruć, problemów z układem pokarmowym i oddechowym, a także chorób związanych z osłabieniem układu odpornościowego. W skrajnych przypadkach toksyny te mogą działać rakotwórczo. W dzisiejszym artykule przedstawimy sposoby na ochronę przed mykotoksynami. Zachęcamy do lektury.
Jak powstają mykotoksyny?
Groźna dla ludzi grupa toksyn określana jako mykotoksyny produkowana jest przez wybrane grzyby, w tym gatunki z rodziny Fusarium, Claviceps, Aspergillus, Rhizoctonia, Stachybotrys i Penicillium. Idealnym środowiskiem do powstania i rozwoju mykotoksyn są miejsca, w których temperatura waha się w granicach 20-25 stopni Celsjusza. Toksyny te często powstają na produktach żywnościowych: orzechach, owocach, warzywach czy produktach sypkich. O obecności mykotoksyn bardzo często świadczy widoczna gołym okiem pleśń osadzająca się na zainfekowanym produkcie.
W wykrywaniu mykotoksyn pomagają precyzyjne badania laboratoryjne przy użyciu wysokiej jakości narzędzi, takich jak spektrometry masowe. Ich rozwój jest ściśle związany ze sposobem uprawy, produkcji oraz przechowywania żywności. Jeśli przestrzegane są wszelkie przepisy dotyczące prawidłowego wytwarzania pokarmu dedykowanego ludziom, to zawartość toksyn nigdy nie przekracza limitów wyznaczonych przez prawo.
Ochrona przed mykotoksynami w warunkach domowych
Mimo że producenci żywności dokładają wszelkich starań, aby dostarczane przez nich produkty żywnościowe były wolne od mykotoksyn, z substancjami tymi mamy do czynienia niemal każdego dnia. Aby chronić się przed zatruciem mogącym mieć poważne konsekwencje zdrowotne należy unikać zainfekowanych produktów. Jeśli zauważysz, że na przechowywanych przez Ciebie owocach rozwija się pleśń, powinieneś od razu wyrzucić całą partię. Szukanie „zdrowych” okazów lub odkrajanie spleśniałego elementu nic w tym przypadku nie da. Pleśń rozwija się również w kaszach i orzechach. Choć nie jest ona widoczna, bez problemów rozpoznasz ją po charakterystycznym zapachu. Jeżeli się tam pojawi, to i te produkty będziesz musiał wyrzucić.
Mykotoksyny w warunkach domowych rozwijają się nie tylko w żywności. Często dostrzec można je w zawilgoconych pomieszczeniach lub artykułach gospodarstwa domowego. Takimi są na przykład pralka i lodówka. Kontakt z zainfekowanymi ubraniami może doprowadzić do chorób alergicznych, w tym atopowego zapalenia skóry. Toksyny lubią namnażać się także w roślinach doniczkowych. Sposobem na pozbycie się mykotoksyn z mieszkania jest częste wietrzenie pomieszczeń i utrzymywanie w czystości przestrzeni najbardziej narażonych na rozwój tych mikroorganizmów. W przypadku kwiatów rozwiązaniem może być wymiana ziemi i dokładne wypłukanie doniczki.
Laboratoryjne badania mykotoksyn – najlepszy sposób na ochronę przed szkodliwymi toksynami
Domowymi sposobami można poradzić sobie z pewną grupą mykotoksyn, jednak tylko taką, którą zdoła dostrzec ludzkie oko. Aby mieć pewność, że groźne toksyny nie dostają się do przewodu pokarmowego wraz ze spożywanym pokarmem, należy przeprowadzać regularne badania mykotoksyn w warunkach laboratoryjnych.
Istnieje wiele możliwości analiz tych związków. Jedną z metod wykorzystywanych przez specjalistów jest spektrometria mas. Polega ona na pomiarze stosunku masy do ładunku elektrycznego konkretnych jonów w fazie gazowej. To technika umożliwiająca uzyskanie spójnych, dokładnych i powtarzalnych wyników w bardzo krótkim czasie. Firmy, takie jak Spektrometria, specjalizują się w dostarczaniu na rynek narzędzi do przeprowadzania szczegółowych analiz zanieczyszczeń środowiska. Dzięki temu możliwe jest wczesne wykrycie, a co za tym idzie zapobieganie rozprzestrzenianiu się tych groźnych związków w środowisku naturalnym.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana