Zasady postępowania z seniorem dotkniętym udarem
W Polsce każdego roku kilkanaście tysięcy osób przechodzi udar. Spora część z nich to ludzie starsi. Seniorzy po udarze wymagają specjalistycznej opieki, w którą powinni być zaangażowani lekarze wielu specjalności. Jej fundamentem jest przede wszystkim szybko wdrożona i właściwie prowadzona rehabilitacja, gdyż tylko ona pozwoli, choć częściowo odwrócić skutki udaru. Sprawdźmy zatem jakie są zasady postępowania z seniorami, którzy przeszli udar?
Na czym polega rehabilitacja pacjenta po udarze?
W przypadku wystąpienia udaru kluczowe są dwa czynniki. Pierwszy to szybkie postawienie trafnej diagnozy, a drugi natychmiastowe rozpoczęcie leczenia, ponieważ to od nich zależą dalsze życie oraz sprawność fizyczna i psychiczna pacjenta. Integralnym elementem leczenia jest odpowiednia rehabilitacja wczesna oraz długofalowa. Aby ta pierwsza była skuteczna musi być wdrożona tak szybko, jak pozwala na to stan chorego i prowadzona przez lekarzy różnych specjalności, np. neurologopedów, gdyż u dużej części pacjentów udarowych występują problemy z mową.
W wypadku rehabilitacji długofalowej główny nacisk kładzie się na dalsze usprawnianie tych funkcji motorycznych i psychofizycznych, które uległy uszkodzeniu. Zadanie to jest niezwykle absorbujące i nie zawsze chory może liczyć na pomoc bliskich. W takich sytuacjach warto rozważyć skorzystanie z pomocy placówki opiekuńczej, jaką jest dom opieki Senior Residence w Katowicach. Jego personel posiada odpowiednie kwalifikacje do opieki nad osobami starszymi, które przeszły udar. Dzięki temu podopieczni po udarze mają tam zagwarantowaną właściwą opiekę oraz odpowiednią rehabilitację.
Dlaczego rehabilitację seniora po udarze warto powierzyć placówce opiekuńczej?
W rehabilitacji osób, które przeszły udar najważniejsza jest regularność wszystkich ćwiczeń i zabiegów, mających pomóc pacjentowi w odzyskaniu jak największej sprawności. Szczególnie pierwsze kilka miesięcy zmagań ze skutkami udaru powinny być bardzo intensywne. Pod tym względem rehabilitacja w domu seniora jest bardziej efektywna niż w warunkach domowych. Wynika to z faktu, że personel takiej placówki ma doświadczenie w opiece nad osobami po udarze. Dzięki temu rosną szanse na powrót do sprawności sprzed udaru.
Warto także podkreślić, że pensjonariusze domu seniora są pod stałą opieką lekarską. Specjaliści z zakresu neurologii, fizjoterapii, neuropsychologii, logopedii, czy konsultanci w zakresie urologii, kardiologii, dietetyki oraz psychiatrii dbają o prawidłowość wszystkich zabiegów, oraz ćwiczeń rehabilitacyjnych. Tak kompleksowa i profesjonalna opieka sprawiają, że wiele osób po udarze wybiera właśnie ten model powrotu do zdrowia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana