Wpływ alkoholu na zdrowie człowieka
W społeczeństwie, w którym picie to jeden z towarzyskich rytuałów, warto wiedzieć, jaki jest wpływ alkoholu na zdrowie człowieka. Potwierdzono, że każda jego ilość odbija się na zachowaniu i upośledza funkcjonowania układu nerwowego na wiele godzin. Jeszcze gorsze mogą być konsekwencje regularnego picia, dlatego trzeba zdawać sobie sprawę, jak destrukcyjne jest działanie alkoholu w dłuższej perspektywie.
Jak organizm reaguje na nadmierne picie alkoholu?
Wiadomo, że alkohol zaburza koordynację ruchową i upośledza percepcję. Wywiera także wpływ na psychikę, polegający początkowo na poprawie humoru, po której następuje odczuwalny spadek nastroju. Organizm każdego człowieka w różnym tempie radzi sobie z toksycznym działaniem alkoholu, czego dowodem są uciążliwe symptomy kaca, które – u osób pijących regularnie większe ilości trunków wyskokowych – doprowadzają po jakimś czasie do wystąpienia zespołu abstynencyjnego. Jego objawy, to m.in. poranna dysfunkcja psychiczna oraz fizyczna całego organizmu – niezborność ruchowa, bóle kończyn i drżenie mięśni, a w końcu lęki, uniemożliwiające wykonywanie codziennych obowiązków. Ponowne wprowadzenie do organizmu substancji, od której prawdopodobnie zdążył się uzależnić, przywraca na pewien czas ograniczoną zdolność działania. Tak zaczyna się picie nałogowe, a nadmiernie pijący staje się alkoholikiem. To moment, w którym warto zwrócić się o pomoc do wykwalifikowanych terapeutów uzależnień, takich jak specjaliści Ośrodka Trzeźwość w Łomży. Bez tego wsparcia samodzielne poradzenie sobie z przerwaniem ciągów picia będzie bardzo trudne.
Długotrwałe picie alkoholu – jakie są jego skutki dla zdrowia?
U pijących nadmiernie dochodzi do patologii w obrębie narządów wewnętrznych, takich jak wątroba, serca czy trzustka. Do najczęstszych chorób należą stłuszczenie i marskość wątroby, które wywołują zmiany, upośledzające funkcje metaboliczne organu i powodują zastój żółci. W przypadku marskości wątroby uszkodzenia są nieodwracalne – aby je zatrzymać, konieczne jest leczenie i powstrzymanie się od spożywania alkoholu. Wraz z rozwojem uzależnienia wzrasta też ryzyko nadciśnienia i udaru mózgu, chorób nowotworowych oraz choroby mięśnia sercowego, która może prowadzić do zagrażającego życiu migotania przedsionków. Na koniec wypada też wspomnieć o dramatycznych skutkach społecznych nadużywania alkoholu, takich jak rozpad życia rodzinnego i niezdolność uzależnionego do pracy, co bez wątpienia wpływa na jego zdrowie psychiczne.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana