Usuwanie zębów stałych – kiedy jest to konieczne?
Ekstrakcja (tj. usuwanie) zębów stałych należy do zabiegów wykonywanych w ramach chirurgii stomatologicznej. Lekarz musi posiadać nie tylko wiedzę specjalistyczną z tego zakresu, ale też wykazywać się znajomością na temat ogólnych zagadnień z obszaru ortodoncji, protetyki oraz implantologii. Co ważne, należy być również świadomym, kiedy dokładnie dokonać ekstrakcji.
Usunięcie zęba stałego leży w kompetencji lekarza dentysty oraz chirurga stomatologicznego. Zabieg przeprowadza się pod znieczuleniem (zwykle miejscowym), dzięki czemu jest możliwie bezbolesny dla pacjenta. Ekstrakcja polega na zerwaniu więzadeł okrężnych znajdujących się przy zębie, a następnie użyciu kleszczy. W przypadku „ósemek” oraz „trzonowców” nacina się dziąsło, aby odseparować je od pobliskich tkanek (tutaj może być również używane specjalne wiertło). Po wykonaniu zabiegu zakłada się szew lub po prostu zaciska uzębienie na opatrunku.
Kiedy przeprowadza się ekstrakcję zębów stałych?
Ekstrakcję wykonuje się wtedy, kiedy dotychczasowe metody leczenia zawiodły, a tkanka jest na tyle zniszczona, że nie da się jej odbudować. W takiej sytuacji najlepiej usunąć chory ząb. Do dolegliwości, które zwiększają prawdopodobieństwo przeprowadzenia opisanego zabiegu z zakresu chirurgii stomatologicznej, zalicza się:
zwichnięcie zęba,
zapalenie ozębnej,
choroby i ropnie przyzębia,
ropne zapalenie, martwica i zgorzel miazgi,
złamania korony oraz korzeni z przemieszczeniem,
zębopochodne zakażenia odogniskowe i bakteryjne.
Istnieją jednak sytuacje, które zmuszają do wykonania ekstrakcji pomimo tego, że ząb wydaje się zdrowy. Zabieg przeprowadza się, kiedy występują określone wskazania przed założeniem aparatu ortodontycznego. Zadaniem chirurga stomatologicznego jest tutaj usunięcie zębów, które przekrzywiają pozostałe uzębienie i nie da się ich „naprostować” (mogą nie mieścić się w jamie ustnej albo rosnąć w niestandardowym miejscu). Jak twierdzą eksperci z przychodni Ferreus z Warszawy (Praga Północ), ekstrakcja występuje również przed instalacją protezy.
O czym należy pamiętać po usunięciu zęba?
„Zwykły” zabieg różni się od tego, który przeprowadza chirurg stomatologiczny. Rolą dentysty jest ekstrakcja zęba niesprawiającego w tym większych trudności, a wspomnianego specjalisty – usunięcie „ósemek”, „trzonowców” i przygotowanie uzębienia przed założeniem aparatu czy protezy. W każdym z tych przypadków należy jednak odpowiednio zadbać o powstałą ranę, czyli m.in. nie pić ani nie jeść nic przez min. 2 h po zabiegu, a także nie drażnić jej językiem.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana