Rola diety w życiu sportowca
Zalecenia dietetyczne dla osób uprawiających sport różnią się od zaleceń ogólnych. Właściwie zbilansowany jadłospis wpływa znacząco na wydolność fizyczną sportowców. Dobrze skomponowana dieta dostarcza im składników odżywczych, zwiększa ich efektywność podczas treningu oraz przyczynia się do poprawy wyników. Sprawdź, na co jeszcze wpływa właściwe odżywianie?
Jak odżywianie wpływa na treningi?
Żeby osiągać zadowalające wyniki w sporcie potrzebne są nie tylko intensywne treningi, ale także dobre źródło energii, którym jest zbilansowana dieta. Odpowiednio skomponowane posiłki dostarczają sportowcom niezbędnych składników odżywczych, makro i mikroelementów, witamin oraz minerałów.
Właściwe odżywianie pomaga osobom aktywnym fizycznie utrzymać prawidłową masę ciała. Przyczynia się także do zachowania odpowiedniego poziomu tkanki tłuszczowej oraz skutecznej regeneracji pomiędzy treningami. Wpływa korzystnie na stan zdrowia, zwiększa zdolności wysiłkowe oraz wytrzymałość.
Dlaczego dieta w sporcie musi być zindywidualizowana?
Dieta sportowca powinna być oparta na indywidualnym planie dietetycznym. Schemat żywieniowy powinien być ściśle związany z dyscypliną sportową, intensywnością i czasem ćwiczeń. Charakterystyka każdego wysiłku jest różna, dlatego również zapotrzebowanie energetyczne zawodników będzie zupełnie inne.
Żeby opracować zbilansowany jadłospis należy brać pod uwagę wiele zmiennych, takich jak płeć, masa ciała czy przemiana materii. Wiek sportowca odgrywa także ważną rolę przy komponowaniu menu. Młodzi zawodnicy są znacznie bardziej narażeni na niedobory składników odżywczych. Prawidłowe dopasowanie diety wymaga specjalistycznej wiedzy, dlatego warto omówić je z wykwalifikowanym trenerem podstaw żywieniowych, jak np. Magdalena Dorko-Wojciechowska.
Jakie są skutki źle zbilansowanej diety?
Dobrze zbilansowana dieta jest najlepszym paliwem dla organizmu sportowca. Jeżeli jej zabraknie mogą pojawić się poważne komplikacje. Organizm, który nie otrzymuje pełnowartościowego jedzenia i odpowiedniej ilości energii jest bardziej podatny na infekcje i kontuzje.
Zarówno zbyt duża, jak i zbyt mała kaloryczność przyczyniają się do przewlekłego zmęczenia czy osłabienia. W dłuższej perspektywie źle zbilansowana dieta może powodować spadek wydolności oraz koncentracji. Osłabiony organizm potrzebuje więcej czasu na regenerację po treningu. Słaba forma przekłada się na gorsze wyniki i spadek zaangażowania. Dlatego też nie należy bagatelizować roli, jaką odgrywa dieta w życiu sportowców.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana