Przyczyny i leczenie wad zgryzu
Wady zgryzu to problem nie tylko estetyczny, ale przede wszystkim zdrowotny. Nieleczone mogą doprowadzić do szeregu nieprzyjemnych dolegliwości, na przykład próchnicy, problemów z wysławianiem się, a nawet trudności w gryzieniu pokarmów. Szacuje się, że nawet 60% Polaków zmaga się z wadami zgryzu. Jakie są przyczyny wad zgryzu? Jak przebiega ich leczenie? Spieszymy z odpowiedzią.
Przyczyny wad zgryzu
Wady zgryzu mogą mieć swoją przyczynę w czynnikach genetycznych, chorobach, a także czynnikach zewnętrznych. Jeśli chodzi o czynniki genetyczne, wiele osób dziedziczy wady zgryzu po swoich przodkach. Możliwa jest także sytuacja, w której w rodzinie nie występują dziedziczne obciążenia wadami zgryzu, natomiast dziecko będzie taką wadę posiadać na skutek zachorowania na chorobę o podłożu genetycznym. Wyróżnić można tutaj na przykład zespół Downa.
Wady zgryzu mogą zostać wywołane chorobami ogólnoustrojowymi. Szczególny wpływ na kształtowanie się zgryzu mają te jednostki chorobowe, które związane są z hormonami. Należą do nich między innymi zaburzenia przysadki mózgowej czy choroby tarczycy. W tym miejscu wymienić warto także brak witaminy D czy zaburzenia, które powstają jeszcze w okresie ciąży. Mogą pojawić się one na skutek urazów, przyjmowania niektórych leków czy też spożywania alkoholu.
Przyczyn wad zgryzu upatruje się również w czynnikach zewnętrznych. Chodzi tutaj między innymi o układanie dziecka do snu czy karmienie go w nieprawidłowej pozycji. Szkodliwe dla zgryzu mogą być też nawyki takie jak ssanie kciuka czy nadmierne ssanie smoczka, obgryzanie paznokci czy różnego rodzaju przedmiotów oraz zgrzytanie zębami (bruksizm).
Leczenie wad zgryzu
Decyzję o leczeniu wady zgryzu powinien podjąć ortodonta. W tym celu warto udać się do gabinetu, który specjalizuje się w zakresie profilaktyki i leczenia wad zgryzu. Doświadczony specjalista sprawnie oceni stan uzębienia i zgryzu, a następnie będzie w stanie dobrać odpowiednie leczenie. Jednym z polecanych gabinetów jest Indywidualna Specjalistyczna Praktyka Ortodontyczna Marta Grochowska-Tatarczuk.
Leczenie wad zgryzu w dużej mierze odbywa się za pomocą aparatów ortodontycznych – zarówno zdejmowanych, stosowanych najczęściej u dzieci, jak i stałych, stosowanych głównie u młodzieży i dorosłych. Dodatkowe elementy leczenia obejmują między innymi ćwiczenie mięśni mimicznych czy szlifowanie lub usunięcie zębów, które przyczyniają się do rozwoju wady zgryzu. W najbardziej zaawansowanych przypadkach konieczne może okazać się leczenie operacyjne.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana