Piaskowanie zębów. Opis usługi
Gabinety dentystyczne cieszą się dużym zainteresowaniem zabiegów pielęgnacyjnych zębów. Jednym z nich jest piaskowanie pozwalające między innymi na walkę z próchnicą i paradontozą. Jest to nieinwazyjny zabieg wykonywany w celu poprawy ogólnego wyglądu i stanu jamy ustnej. Kiedy należy mu się poddać? Jak wygląda piaskowanie zębów? Sprawdź szczegóły.
Charakterystyka zabiegu piaskowania zębów
Piaskowanie to zabieg stomatologiczny, którego celem jest poprawa wyglądu i stanu jamy ustnej. Zęby są czyszczone z nagromadzonego kamienia i osadu. Zabieg wykonuje się przy użyciu zawiesiny z drobinkami substancji czyszczącej, czyli piasku stomatologicznego. Zaletą zawiesiny jest to, że jej twarde drobinki czyszczą zęby, nie uszkadzając przy tym szkliwa. Są to cząsteczki sody oczyszczonej lub glicyny.
Piaskowanie zębów może odbywać się w dwóch różnych wariantach. Pierwszy z nich to czyszczenie naddziąsłowe, podczas którego osad usuwany jest z części zęba znajdującej się nad dziąsłem. W tym przypadku stosuje się twardsze drobinki wybielające przebarwienia. Po zabiegu zalecane jest polerowanie i fluoryzacja, które wzmocnią szkliwo. Drugi wariant zabiegu to piaskowanie poddziąsłowe. Metoda ta polega na czyszczeniu okolic kieszeni zębowej z osadu o próchnicy. W tym przypadku stosuje się drobinki glicynowe charakteryzujące się mniejszą twardością. Zarówno jeden, jak i drugi wariant oferuje Przychodnia Stomatologiczna Dental.
Piaskowanie zębów — wskazania i cel zabiegu
Celem zabiegu piaskowania zębów jest przywrócenie ich estetycznego wyglądu oraz ogólna poprawa stanu jamy ustnej. Wykonuje się je zwykle w połączeniu ze skalingiem, czyli oczyszczaniem zębów z kamienia za pomocą ultradźwięków. Piaskowanie pozwala na usunięcie próchnicy i osadu z trudno dostępnych miejsc. W czasie zabiegu stomatolog pozbywa się także przebarwień i bakterii.
Piaskowaniu zębów powinny poddać się osoby:
- pijące kawę,
- palące papierosy,
- cierpiące na stłoczenie zębów,
- noszące aparat,
- przed wybielaniem zębów.
Dentyści polecają jednak poddawanie się zabiegowi znacznie częściej. Przynajmniej dwa razy w roku powinien z niego skorzystać każdy człowiek. Przebarwienia, które należy usunąć, pojawiają się także w wyniku zalegania na zębach resztek pokarmu. Brak właściwej higieny jamy ustnej może prowadzić do ubytków, parodonztozy i próchnicy.
Piaskowanie zębów jest zabiegiem bezbolesnym i nieinwazyjnym. Jedyny dyskomfort może powodować chwilowe podrażnienie dziąseł i słonawy smak piasku dentystycznego. Dla wygody pacjenta można zastosować smakowe warianty zawiesiny.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana