Na czym polega psychoterapia?
Zwiększające się tempo życia, narastający stres w pracy oraz wiele innych czynników sprawiają, że coraz więcej ludzi doświadcza mniej lub bardziej nasilonych problemów psychicznych i emocjonalnych, które przeszkadzają im w codziennym funkcjonowaniu. Warto w takiej sytuacji rozważyć zapisanie się na psychoterapię. Tłumaczymy, czym jest psychoterapia, jak przebiega i kto powinien skorzystać z tej formy pomocy psychologicznej.
Czym jest psychoterapia?
Psychoterapia jest popartą naukową wiedzą metodą leczenia różnego rodzaju zaburzeń psychicznych oraz radzenia sobie z wieloma problemami o charakterze emocjonalnym. Oczywiście nie ma jednego rodzaju psychoterapii czy jednej metody psychologicznej, jakiej się w jej trakcie używa – dobiera się ją do indywidualnych potrzeb pacjenta. Bardzo często pacjent nie wie, co mu dokładnie polega i z jakimi dolegliwościami przyszło mu się zmierzyć, ale zarazem ma świadomość tego, że dzieje się coś niepokojącego. Rolą psychoterapeuty jest właśnie znalezienie tych przyczyn na podstawie pogłębionych wywiadów z daną osobą. Odnalezienie źródła depresji czy stanów lękowych jest kluczem do wspólnego uporania się z problemami.
Jak powinna przebiegać psychoterapia?
Podstawą psychoterapii jest rozmowa – szczera, uczciwa i oparta na zaufaniu. Dobry psychoterapeuta powinien wysłuchać pacjenta i stronić od wszelkich kategorycznych osądów, by ten mógł czuć się w gabinecie bezpiecznie i nie musiał się przejmować, że psychoterapeuta będzie odnosił się negatywnie do jego wyborów życiowych. Warto więc wybrać psychoterapeutę znanego ze swojego profesjonalnego podejścia. Takiego, który jest dobrze oceniany przez innych pacjentów, tak jak specjaliści należący do zespołu pracującego w klinice psychologicznej Tamar Clinic.
Komu potrzebna jest psychoterapia?
Tak naprawdę na terapię psychologiczną może się udać każda osoba, której przyszło mierzyć się z jakimiś problemami życiowymi uniemożliwiającymi bądź utrudniającymi normalne funkcjonowanie. Z usług psychoterapeuty korzystają zarówno osoby po przebytych silnych traumach, w depresji, borykające się ze stanami lękowymi lub chorobami psychicznymi, jak i pacjenci z zaburzeniami snu, odżywiania, huśtawkami nastrojów czy trudnościami z zachowaniem koncentracji w pracy. Psychoterapia pomaga też ludziom, których dotknęły emocjonalne skutki przykrych wydarzeń życiowych – rozwodów, śmierci bliskich osób itp.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana