Na czym polega leczenie kanałowe zębów?
Wielu osobom leczenie kanałowe zęba kojarzy się z procedurą bolesną i ostatecznym działaniem, mającym na celu przywrócenie prawidłowego stanu zdrowia w jamie ustnej. To właśnie jeden z popularnych mitów dotyczących endodoncji. Zatem czym charakteryzuje się leczenie kanałowe i kiedy jest potrzebne? Dowiesz się o tym z niniejszego artykułu!
Jakie są wskazania do leczenia endodontycznego?
Leczenie kanałowe najczęściej skierowane jest do osób, u których wystąpiło zakażenie, zapalenie lub martwica miazgi zęba w wyniku nieleczonej próchnicy. Na początkowym etapie tego typu dolegliwości pojawia się przeszywający ból wywołany zazwyczaj spożywaniem zimnych bądź gorących posiłków, jak również słodyczy. W zaawansowanym stadium choroby występuje także gorączka. Do innych wskazań do wdrożenia leczenia kanałowego zalicza się: niedopełnione kanały korzeniowe czy zmiany tkanek okołowierzchołkowych. Ponadto taka procedura stomatologiczna może okazać się niezbędna w przypadku pojawienia się obrzęku dziąseł czy zmiany koloru zęba.
Leczenie kanałowe – jak przebiega zabieg?
Decyzja o wdrożeniu leczenia endodontycznego poprzedzona jest wnikliwą diagnostyką przy pomocy radiowizjografii. Należy pamiętać, że tego typu zabieg może przebiegać inaczej w zależności od schorzenia i stanu zęba. Jednakże często podejmowane czynności przez lekarza stomatologa są bardzo zbliżone do siebie. W gabinecie stomatologicznym SunDentist Stomatologia Rodzinna w Białymstoku zabiegi leczenia kanałowego odbywają się w znieczuleniu miejscowym, dlatego są całkowicie bezbolesne.
Procedura endodontyczna polega na usunięciu miazgi zębowej i znajdujących się w komorze zęba bakterii oraz toksyn przez nie wyprodukowanych. Lekarz stomatolog wielokrotnie płucze kanały specjalistycznym środkiem (roztworem podchlorynu sodu), co pozwala po osuszeniu wypełnić je preparatami uszczelniającymi – najczęściej gutaperką. Dzięki temu baterie nie mają możliwości wniknięcia do tkanek. Precyzyjne oczyszczenie zęba jest niezwykle ważne, ponieważ zabezpiecza go przed ponownym pojawieniem się zmian chorobowych. Warto zaznaczyć, że ząb leczony kanałowo jest martwy, co zwiększa podatność na uszkodzenia mechaniczne. Nierzadko wymagana jest również odbudowa korony specjalnymi wkładami koronowo-korzeniowymi.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana