Na czym polega badanie histeroskopowe?
Histeroskopia to małoinwazyjna metoda wykorzystywana w ginekologii zarówno w celach diagnostycznych, jak i zabiegowych. Badanie trwa stosunkowo krótko i przeprowadzane jest w gabinetach ginekologicznych. Piszemy, czym dokładnie jest histeroskopia, jak przebiega oraz w jakich przypadkach jest wskazana. Podpowiadamy też, gdzie znaleźć lekarza, który wykonuje histeroskopię.
Co to jest badanie histeroskopowe?
Histeroskopia polega na precyzyjnej ocenie wnętrza macicy w celu wykrycia ewentualnych nieprawidłowości, takich jak np. zmiany rozrostowe endometrium, mięśniaki czy zrosty różnego typu. Podczas zabiegu wykonywanego na fotelu ginekologicznym drogą dopochwową wprowadzane jest urządzenie (histeroskop). Badanie może być wykonywane w znieczuleniu ogólnym, dzięki czemu pacjent nie odczuwa bólu. Całość trwa zwykle kilkanaście do kilkudziesięciu minut. Histeroskopia stosowana jest również do usuwania niechcianych zmian i pobierania materiału do dalszych badań histopatologicznych.
Wskazania do histeroskopii
Badanie histeroskopowe zaleca się wykonać w następujących przypadkach:
trudności z zajściem w ciążę i donoszeniem ciąży,
krwawienia z dróg rodnych,
stwierdzenie polipów endometrium,
zrosty wewnątrzmaciczne,
przerwanie ciągłości ściany macicy.
Oprócz powyższych, histeroskopia jest wskazana również przy podejrzeniu innego rodzaju nieprawidłowości w budowie macicy. Operacja w ramach histeroskopii zabiegowej przebiega z zastosowaniem metody endoskopowej.
Gdzie można wykonać histeroskopię?
Histeroskopię diagnostyczną i zabiegową można wykonać w większości gabinetów ginekologicznych. Tego typu badania oferują dziś niemal wszystkie placówki dysponujące nowoczesnym sprzętem medycznym. W Krakowie na badanie histeroskopowe można się umówić do lekarza ginekologa Andrzeja Mączyńskiego. Pacjentki mogą liczyć na fachowe konsultacje, pełen pakiet badań i zastosowanie indywidualnego podejścia i planu leczenia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana