Metody leczenia astmy oskrzelowej
Jednym z popularniejszych schorzeń utrudniających oddychanie jest astma oskrzelowa. Powoduje ona silne duszności, a także uciążliwym kaszlem. Sposób jej leczenia jest uzależniony od przebiegu oraz ciężkości choroby. Należy jednak pamiętać, choroba ta jest nieuleczalna, jednak przy odpowiedniej terapii można ją w bardzo dobry sposób kontrolować, aby nie wpływała ona na codzienne funkcjonowanie.
Czym jest astma oskrzelowa?
Astma oskrzelowa jest to jedna z chorób układu oddechowego. Objawia się niekontrolowanymi skurczami oskrzeli, w których dodatkowo odkłada się gęsty śluz, powodując znaczące problemy z oddychaniem. Należy pamiętać, że schorzenie to jest nieuleczalne. W prosty sposób można kontrolować objawy, natomiast sam stan zapalny jest ciągły.
Wyróżnić można kilka rodzajów astmy oskrzelowej. Najczęściej wywodzi się ona z alergii, czyli jest reakcją układu odpornościowego na kontakt z daną substancją. Może być to na przykład kurz, roztocza lub pylące się drzewa. Innym typem choroby jest astma niealergiczna. W jej przypadku objawy pojawiają się niezależnie od alergenów.
Jakie są metody leczenia astmy oskrzelowej?
Chociaż całkowite wyleczenie astmy oskrzelowej jest niemożliwe, to istnieją leki, które ograniczą występowanie objawów, przez co choroba nie będzie miała większego wpływu na zdrowie i samopoczucie chorego. W celu dobrania terapii warto wybrać się do alergologa. Zleci on wykonanie badań, które wskażą co wywołuje ataki.
Lekarz, po zapoznaniu się z wynikami badań będzie w stanie dobrać odpowiednie lekarstwa. Zazwyczaj mają one formę proszków, które podawane są przez specjalne inhalatory. Wziewne przyjmowanie takiej substancji powoduje, bezpośrednie przedostanie się jej do układu oddechowego, dzięki czemu działają one bardzo szybko. Zaleca się także, aby taki specyfik przyjmować przed planowanym większym wysiłkiem fizycznym.
Gdzie udać się na wizytę do alergologa?
W przypadku zdiagnozowania astmy oskrzelowej u pacjenta obowiązkowe staną się regularne wizyty u alergologa. Podczas konsultacji ze specjalistą dobrane zostaną odpowiednie lekarstwa, ustalone zostanie ich dawkowanie oraz podjęte dalsze kroki, aby zapobiec uciążliwości choroby.
Sama wizyta w Gabinecie Alergologicznym Teresy Stelmasiak będzie polegała na rutynowej kontroli. Zbadany zostanie układ oddechowy przez stetoskop, raz na jakiś czas zostaną przeprowadzone próby alergologiczne oraz spirometria, która pozwoli ocenić pracę oskrzeli oraz płuc. Dodatkowo zostanie wystawiona recepta na kolejne opakowanie leków.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana