Kryteria wyboru aparatu ortodontycznego
Wady zgryzu są niestety powszechne – zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na rozwiązanie takiego problemu z uzębieniem. Współcześnie można spotkać wiele osób, które noszą aparat ortodontyczny – co poniekąd potwierdza skuteczność leczenia z wykorzystaniem tego urządzenia. Dzięki temu tekstowi dowiesz się, jakie są rodzaje aparatów ortodontycznych i na jakiej podstawie wybrać ten właściwy.
Kiedy zakłada się aparat ruchomy?
Spośród wszystkich aparatów ortodontycznych wyróżnia się między innymi aparaty ruchome. Są one stosowane najczęściej w przypadku leczenia dzieci, u których stwierdzono istotne nieprawidłowości w zgryzie. Problem z uzębieniem wymagający interwencji ortodonty dziecięcego może zostać zauważony dzięki czujności rodzica lub podczas regularnej kontroli u lekarza. O konieczności zgłoszenia się do wybranego gabinetu ortodontycznego, takiego jak na przykład warszawski gabinet Stomatologia dr Pańczyk, może świadczyć między innymi wada wymowy, nierówne zęby czy przedwczesna utrata zębów mlecznych.
Aparat ruchomy to, jak można się domyślać, aparat, który może być dowolnie ściągany z zębów. W przeciwieństwie do aparatu na stałe wariant ruchomy nie musi być noszony bez przerwy przez wyznaczony przez ortodontę okres. Ze względu na to, że służy do korygowania niezaawansowanych wad zgryzu, jest nakładany na zęby jedynie na kilka lub kilkanaście godzin w ciągu doby. Aparat ruchomy najczęściej stworzony jest z akrylowych płytek i pętli wykonanych z drutu.
Aparaty stałe – kto je nosi i jakie są rodzaje?
Jeśli wada zgryzu wymaga wdrożenia bardziej zaawansowanego leczenia, konieczne jest założenie aparatu stałego. Taki aparat ortodontyczny zalecany jest młodzieży i dorosłym. Dzięki niemu możliwe jest uzyskanie precyzyjnych efektów leczniczych. Aparaty stałe występują w różnych wariantach, przy czym różnią się przede wszystkim materiałem, z którego są wykonywane, ceną i względami estetycznymi.
Najtańszy i jednocześnie najpopularniejszy jest aparat metalowy. Alternatywą dla niego jest między innymi aparat estetyczny – trochę droższy od metalowego, ale bardzo mało widoczny. Istnieją też aparaty lingwalne, które umiejscawia się po wewnętrznej stronie zębów, dzięki czemu są one wysoce estetyczne. Dla tych osób, które są uczulone na nikiel, dobrym wyborem może być aparat tytanowy. Szczególnie kosztowne jest leczenie aparatem samoligaturującym, natomiast dzięki niemu proces korekcji zgryzu przebiega w bardzo szybkim tempie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana