Kiedy ząb kwalifikuje się do ekstrakcji?
W jakich sytuacjach ząb kwalifikuje się do ekstrakcji? Mimo że specjaliści rozwijają swoją wiedzę i korzystają z nowoczesnych technologii, istnieją przypadki, gdy usunięcie zęba jest nieuniknione. Zabieg będzie całkowicie bezpieczny, jeżeli zostanie przeprowadzony przez doświadczonego specjalistę. Kiedy ząb kwalifikuje się do ekstrakcji? Warto sprawdzić, co może do tego doprowadzić.
Najczęstsze przyczyny ekstrakcji zęba
Ekstrakcja, czyli wyrwanie zęba, polega na usunięciu zęba przez stomatologa lub chirurga szczękowego. Zabieg wiąże się zazwyczaj z aplikacją znieczulenia miejscowego. W wielu przypadkach współczesna technologia pozwala uratować zęby przed koniecznością ich wyrwania. Z tego względu, zanim zapadnie ostateczna decyzja, stomatolog przeprowadza z pacjentem wywiad i dokładnie bada stan zęba. Można wyróżnić kilka wskazań do ekstrakcji zęba. Najczęstszą przyczyną są choroby tkanek przyzębia, które mogą doprowadzić do zapalenia kości czy utraty podparcia kostnego zęba.
Rozwinięta choroba dziąseł wywołuje rozchwianie zębów, a także rozwój ropnia paradontalnego. Za koniecznością usunięcia zęba z jamy ustnej może stać nieodwracalne zapalenie miazgi. Chirurgstomatolog zakwalifikuje ząb do ekstrakcji, jeżeli stwierdzi, że nie ma możliwości rozwiązania problemu w inny sposób. Wbrew pozorom istnieją sytuacje, gdy ekstrakcji trzeba poddać zainfekowane zęby. Rozwinięta próchnica może stanowić zagrożenie dla zdrowia pacjenta.
Kiedy należy usunąć ząb?
Kolejną grupę stanowią zęby, które kwalifikują się do ekstrakcji z innych powodów niż rozwinięte choroby czy stany zapalne. Lekarz ortodonta może stwierdzić, że usunięcie zęba jest konieczne, aby założyć aparat ortodontyczny lub zlikwidować wadę zgryzu. Poza tym taka potrzeba zachodzi w przypadku zatrzymanych w jamie ustnej ósemek, tzw. zębów mądrości. W niektórych sytuacjach ekstrakcji należy poddać zęby uszkodzone na skutek doznanego urazu mechanicznego. Dotyczy to zębów, które zostały przemieszone w szczelinę złamanej szczęki.
Zabieg ekstrakcji zęba może kojarzyć się z bólem i stresem, jednak doświadczeni specjaliści, np. pracownicy gabinetu stomatologicznego STOMATOLOGIA.me z Kołobrzegu, zadbają o komfort i bezpieczeństwo pacjenta. Warto skorzystać z usług ekspertów, aby zyskać pewność, że nie dojdzie do żadnych komplikacji. Mimo że stomatologia nieustannie się rozwija, niektóre przypadki wymagają ekstrakcji zęba. Po zabiegu należy przestrzegać zaleceń lekarza. Zachowując ostrożność, nie dopuścisz do wystąpienia niepożądanych powikłań.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana