Kiedy konieczne jest noszenie ortezy barkowej?
Czasami zdarza się, że np. podczas jakiejś aktywności fizycznej lub na skutek upadku dochodzi do urazu barku. Potrzebne jest wówczas odpowiednie leczenie, najczęściej także dłuższa lub krótsza rehabilitacja, w której czasie może być wykorzystywana orteza na bark. W jakich dokładnie sytuacjach wykorzystuje się wspomnianą ortezę?
Czym jest orteza i do czego się ją wykorzystuje?
Orteza, inaczej stabilizator, jak sama nazwa wskazuje, służy do stabilizacji, unieruchomienia lub odciążenia wymagającej tego części ciała. Ponadto dzięki niej możliwe jest korygowanie niewłaściwej postawy ciała. Zazwyczaj jednak stosowana jest w takich przypadkach jak złamania, zwichnięcia stawów, skręcenia czy zerwanie więzadeł. W niektórych przypadkach może z powodzeniem zastąpić gips. Jest od niego zdecydowanie lżejsza i wygodniejsza. Podziałów ortez jest bardzo dużo. Jednym z nich jest ten ze względu na części ciała. Dlatego też można wspomnieć o ortezach barku, stopy, stawu skokowego, stawu kolanowego i podudzia, odcinka piersiowego czy nadgarstka, kciuka i dłoni. Plusem tego typu usztywnień jest to, że w razie potrzeby mogą być wykonane na zamówienie. Używanie jakiejkolwiek ortezy powinno być poprzedzone konkretnymi zaleceniami lekarskimi albo konsultacją z fizjoterapeutą.
Kiedy noszenie ortezy barkowej jest niezbędne?
W ciele ludzkim jest wiele różnych stawów. Jednym z najbardziej złożonych jest staw barkowy. Łącznie składa się z pięciu stawów oraz mięśni. Dzięki temu możliwy jest bardzo duży zakres ruchu, co przydaje się nie tylko osobom trenującym pływanie. Nie dziwi więc, że tak złożona struktura narażona jest na różnego typu urazy lub zapalenia. W takich przypadkach może być zalecona orteza na bark, którą oferuje m.in. sklep medyczny online nd-med.pl. Używana jest często w przypadku złamania obręczy barkowej albo przy zwichnięciu stawu łokciowego i barkowego. Poleca się ją również w trakcie końcowej fazy leczenia stanów zapalnych lub zmian zwyrodnieniowych stawu barkowo-obojczykowego i łokciowego. Bardzo ważne jest to, że omawiane ortezy posiadają wygodne i funkcjonalne regulacje i zapięcia. Dzięki temu ich noszenie nie sprawia trudności, jest w miarę komfortowe. Wiadomo też, że ścisłe słuchanie zaleceń lekarza lub fizjoterapeuty przyspiesza powrót do zdrowia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana