Kiedy konieczna jest ekstrakcja ósemki?
Trzecie zęby trzonowe, tzw. ósemki są organem szczątkowym i nie u każdego człowieka jest na nie miejsce w szczęce. To rodzi liczne problemy – dlatego w niektórych przypadkach zęby mądrości trzeba usunąć. Jednak nie zawsze ekstrakcja ósemki jest konieczna. Istnieją wyraźne wskazania ku temu, by pozbyć się trzecich trzonowców. Przyjrzyjmy się im bliżej.
Usunięcie zatrzymanej ósemki
Najczęstszym wskazaniem do usunięcia ósemki jest jej nieprawidłowe położenie. Ząb nie może wówczas wyrżnąć się z dziąsła lub wychodzi jedynie częściowo. Zazwyczaj jest to spowodowane tym, że w szczęce jest za mało miejsca na trzeci trzonowiec. Jest to sytuacja niekorzystna, ponieważ zatrzymana ósemka może być przyczyną nieprzyjemnych dolegliwości. Może uciskać sąsiadujące zęby, powodując ból, a także wady zgryzu. Zatrzymane ósemki mogą być przyczyną stanu zapalnego dziąseł i obrzęku nad niewyrżniętym zębem, parodontozy lub szczękościsku. Jeśli ósemka wyjdzie jedynie częściowo, widoczną część korony może objąć próchnica, która może przenieść się także na inne zęby.
W takiej sytuacji zaleca się chirurgiczną ekstrakcję zęba mądrości. Zabieg nie należy do najłatwiejszych ze względu na usytuowanie zębów (szczególnie w przypadku dolnych zębów mądrości; górne usuwa się nieco łatwiej, ponieważ rzadziej zatrzymują się całkowicie w kości). Konieczne jest rozcięcie dziąsła i dłutowanie. Jednak bez obaw – zabieg przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym jest nieodczuwalny dla pacjenta.
Ekstrakcja wyrżniętej ósemki
Kiedy ósemki całkowicie się wyrżnęły i są zdrowe, nie zaleca się ich usuwania. Wystarczy dbać o nie jak o inne zęby, by z powodzeniem nam służyły. Jednak sytuacja zmienia się, jeśli ze względu na ich usytuowanie higiena jest znacznie trudniejsza, a trzecie trzonowce zostają objęte próchnicą z powodu zalegających w tym miejscu resztek pokarmów. Choroba ta może bowiem przejść na pozostałe zęby. Dlatego w przypadku zaawansowanej próchnicy zębów mądrości zaleca się ich ekstrakcję. Usuwanie zębów mądrości jest powszechnie przeprowadzane w gabinetach Codziennej Stomatologii w Dąbrowie Górniczej i Mysłowicach.
Ekstrakcja ósemek jest zalecana także w sytuacji leczenia protetycznego lub ortodontycznego, szczególnie jeśli utrudnia ten proces. Wówczas znacznie łatwiej przywrócić zębom właściwe położenie – w szczęce robi się więcej miejsca. Jednak każdorazowo decyzja o ich usunięciu powinna zostać podjęta przez chirurga stomatologicznego na podstawie wyników badania pantomograficznego oraz wywiadu lekarskiego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana