Kiedy i dlaczego warto sięgnąć po zamienniki leków?
Zamienniki leków, pomimo swojej konkurencyjnej ceny, są przez niektórych postrzegane jako preparaty słabszej jakości. Nic bardziej mylnego! Generyki to leki niemal identyczne w składzie z oryginalnymi, o równie wysokiej skuteczności i poziomie bezpieczeństwa. Dowiedz się, czym dokładnie są zamienniki leków oraz skąd wynika ich niska cena.
Czym są zamienniki leków?
Zamienniki leków, zwane czasami również generykami lub odpowiednikami, to nic innego jak preparaty, które powstały na wzór środka oryginalnego, po okresie wygaśnięcia ochrony patentowej. Innymi słowy, są to leki identyczne do oryginalnych pod względem zawartości substancji czynnych, ale mogą się różnić substancjami pomocniczymi. Te drugie nie powinny jednak oddziaływać na organizm i wywoływać działań niepożądanych. Zamiennik podlega takim samym standardom jakości, bezpieczeństwa i skuteczności, a ponadto jest też refundowany, tak jak lek referencyjny. Szeroki asortyment zamienników można znaleźć w Aptece Codziennej.
Z czego wynika niższa cena?
Jednym z najważniejszych powodów, dla których lekarze przepisują pacjentom zamienniki leków jest niższa cena. Dlaczego tak jest? Należy wiedzieć, że to właśnie na leku innowacyjnym ciąży najpierw obowiązek przeprowadzenia długich i kosztownych badań. To bezpośrednio przekłada się na cenę detaliczną, aby firmy farmaceutyczne mogły uzyskać odpowiedni zwrot z inwestycji. Takiej samej drogi nie muszą już przechodzić producenci generyków, którzy mają do dyspozycji wyniki oryginalnego leku. Niezbędne jest jednak wykazanie skuteczności poprzez przeprowadzenie tzw. badań równoważności.
Skuteczność i bezpieczeństwo
Tym, co najbardziej zniechęca pacjentów i niektórych lekarzy do wyboru zamienników leków, jest obawa przed niską skutecznością oraz bezpieczeństwem. Fakty jednak są takie, że generyki to certyfikowane leki dopuszczone do użytku, które przeszły odpowiednie badania. Nie są to bynajmniej “podróbki leków”, co również można usłyszeć w powszechnej opinii. Niemniej jednak przed przepisaniem zamiennika, lekarz powinien znać dobrze jego działanie. Zdarza się bowiem, że na skutek niektórych substancji pomocniczych, mogą pojawiać się działania niepożądane czy nadwrażliwość. Na szczęście do takich sytuacji dochodzi stosunkowo rzadko, a postępowanie według instrukcji dołączonej do opakowania ogranicza ryzyko do minimum.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana