Jakie formy antykoncepcji są dostępne w Polsce?
Antykoncepcja jest ważnym elementem życia seksualnego każdego człowieka, pozwalającym na kontrolowanie płodności i planowanie rodziny. W Polsce, podobnie jak w innych krajach, dostępne są różne metody antykoncepcji, które można dopasować do indywidualnych potrzeb i sytuacji życiowej.
Antykoncepcja hormonalna
Antykoncepcja hormonalna to jedna z najbardziej znanych i popularnych metod zapobiegania ciąży. Pigułki antykoncepcyjne zawierają syntetyczne hormony – estrogeny i progestageny – które hamują owulację i tym samym utrudniają zapłodnienie. Na polskim rynku dostępne są zarówno tabletki jedno-, dwu-, jak i trójfazowe, a także preparaty zawierające tylko jeden rodzaj hormonu (minipigułki). Antykoncepcja hormonalna może być także stosowana w postaci plastrów czy pierścieni dopochwowych. Należy pamiętać, że antykoncepcja hormonalna nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową i może powodować pewne skutki uboczne, takie jak bóle głowy czy zaburzenia miesiączkowania. Przyjmowanie tego typu środków zawsze należy skonsultować z ginekologiem. W gabinecie ginekologicznym możesz porozmawiać z lekarzem na temat najlepszej dla siebie antykoncepcji w Gdańsku.
Antykoncepcja mechaniczna
Inną grupą metod antykoncepcyjnych są środki mechaniczne, które zapobiegają ciąży poprzez uniemożliwienie kontaktu plemników z komórką jajową. Do tej grupy należą prezerwatywy – zarówno męskie, jak i żeńskie – które stanowią jednocześnie barierę ochronną przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Innym rodzajem antykoncepcji mechanicznej są wkładki domaciczne (spirale), które wprowadza się do jamy macicy i utrudniają implantację zapłodnionej komórki jajowej. Warto jednak zwrócić uwagę, że metody te są nieco mniej skuteczne niż antykoncepcja hormonalna i mogą powodować dyskomfort czy podrażnienia.
Metody naturalne i postkoitalne
W Polsce stosowane są także metody naturalne, takie jak obserwacja cyklu menstruacyjnego czy metoda termiczna. Ich skuteczność jest jednak znacznie niższa niż w przypadku wcześniej wymienionych metod, a stosowanie ich wymaga dużego zaangażowania i precyzyjnego prowadzenia obserwacji. W sytuacjach awaryjnych możliwe jest zastosowanie tzw. antykoncepcji postkoitalnej, czyli pigułki „po”, która zawiera wysoką dawkę hormonów hamujących lub opóźniających owulację. Należy jednak pamiętać, że nie jest to metoda stosowania na co dzień i może powodować poważne skutki uboczne.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana