Jakie badania muszą przejść zawodowi kierowcy?
Kierowcy to bardzo liczna grupa zawodowa, która pełni też bardzo ważną rolę w naszym życiu. Wykonywanie takiej pracy to niezwykle odpowiedzialne zadanie, które często też łączy się z dużym stresem. Ze względu na to, jak dużo obowiązków muszą wykonywać zawodowi kierowcy, według obowiązujących przepisów, żeby dostać prawo do wykonywania zawodu, muszą regularnie przechodzić określone w przepisach badania lekarskie. W artykule opisujemy, jakie jest znaczenie tego typu badań lekarskich, jakie są rodzaje takich badań oraz jak często należy je powtarzać.
Przepisy dotyczące badań, jakie są wykonywane u zawodowych kierowców
Głównym celem wykonywania badań u kierowców zawodowych jest stwierdzenie braku przeciwwskazań do wykonywania tak odpowiedzialnego zawodu. Osoba, która jest zawodowym kierowcą, ma do spełnienia wiele zadań. Musi dbać o bezpieczeństwo swoje, przewożonych przez siebie pasażerów i współuczestników ruchu drogowego oraz przewożonych towarów i powierzonego samochodu. Oprócz tego musi także zawsze przestrzegać przepisów ruchu drogowego. Z tego względu badania kierowców zawodowych zawsze obejmują nie tylko ocenę ich kondycji fizycznej, ale także różnego rodzaju psychotesty.
A jaka jest podstawa prawna obowiązku wykonywania określonych badań przez kierowców zawodowych? Jak tłumaczy nasz rozmówca, lekarz z Niepublicznego Zakładu Podstawowej i Specjalistycznej Opieki Medycznej Medan w Jarocinie:
Obowiązek przechodzenia określonych badań diagnostycznych w tej grupie zawodowej w obecnym kształcie został ustalony w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 2019 roku, dotyczącego badań lekarskich osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami i kierowców. W przepisach tych zostały również usystematyzowane i dopasowane do dyrektyw UE wzór orzeczenia lekarskiego oraz karta badania lekarskiego.
Obowiązkowe badania dla zawodowych kierowców
Określone badania lekarskie zawodowi kierowcy muszą wykonać jeszcze zanim podejmą pracę. Są to badania kwalifikacyjne, które są podstawą do wykonywania tego zawodu. Zgodnie z przepisami skierowanie na badania musi wystawić pracodawca. Odpowiednie orzeczenie po przeprowadzeniu już badania dla kierowców może wydać lekarz medycyny pracy lub transportu.
Podstawą do wydania orzeczenia są wyniki przeprowadzonych badań. Wśród nich są przede wszystkim badania wzroku, czyli kontrola ostrości i korekcji wzroku, a także rozpoznawania barw i zakresu pola widzenia. Innymi badaniami są jeszcze badania słuchu, badania układu ruchu, badania układu oddechowego i układu sercowo-naczyniowego, badanie czynności nerek, badanie w kierunku cukrzycy oraz obturacyjnego bezdechu sennego. Bardzo ważne dla wydania orzeczenia o możliwości pracy jako zawodowy kierowca są również badania objawów wskazujących na nadużywanie lub uzależnienie od alkoholu bądź innych mających podobne działanie używek. Ważne jest też to, czy pacjent nie jest w trakcie przyjmowania leków, które mogłyby mieć wpływ na zdolność do kierowania pojazdami. W razie stwierdzenia jakichkolwiek wątpliwości lekarz medycyny pracy może skierować pacjenta na wykonanie innych badań lub na konsultację specjalistyczną.
Testy psychologiczne dla kandydatów na kierowców zawodowych
Ważnym elementem badań wstępnych dla kierowców zawodowych są też testy psychologiczne, inaczej nazywane też testami psychotechnicznymi. Ich celem jest określenie sprawności psychicznej kierowcy. W ramach testów przeprowadzane jest badanie osobowości kierowcy i określenie, w jaki sposób pacjent zachowa się w określonych sytuacjach stresowych. W trakcie takich badań wykonywane są również testy uwagi, sprawności intelektualnej oraz szybkości reakcji.
Przeprowadzone badania kierowców powinny być regularnie powtarzane. Na szczęście badania nie muszą być przeprowadzane zbyt często. Kierowcy przed ukończeniem 60 lat muszą odnawiać swoje uprawnienia co 5 lat. Z kolei starsi kierowcy powinni je przeprowadzać przynajmniej raz na 30 miesięcy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana