Jaka jest różnica między protezą a implantem zębowym?
Nowoczesna stomatologia zna wiele sposobów, by poradzić sobie z problemami z uzębieniem. W gabinetach trwa walka o każdy ząb, jednak czasem się zdarza, że nie można nic zrobić i powstają ubytki. Powody straty zębów mogą być różne, od wypadków, przez choroby, do zaniedbań higienicznych. W każdym jednak przypadku jest możliwość odtworzenia brakujących zębów. Do wyboru są protezy lub implanty. Jaka jest między nimi różnica?
Jakie są rodzaje protez zębowych?
Najczęściej spotykane protezy to te, które nazwane są ruchomymi. Stosuje się je w przypadku utraty kilku lub wszystkich zębów. W zależności od ubytku proteza może być częściowa lub całkowita. Pierwsza z nich stanowi most między kilkoma zdrowymi zębami, natomiast proteza całkowita opiera się na dziąsłach. Nico rzadszym rozwiązaniem są protezy akronowe, które opierają się na dziąsłach, jednak przypina się je do zdrowych zębów za pomocą niewidocznych klamerek. Taką protezę można wkładać i wyjmować samodzielnie.
Dobre gabinety stomatologiczne, które zajmują się również protetyką, takie jak MEDYK Centrum Lekarsko Stomatologiczne, współpracują z protetykami. Potrafią oni wykonać protezę nieróżniącą się od naturalnego uzębienia. Aby jednak efekt był najbardziej zbliżony do natury, to użytkownik protezy powinien o nią dbać nie w mniejszym stopniu niż o własne zęby. Do czyszczenia protez wyjmowanych stosuje się specjalne środki. Natomiast do mostów także powinny być używane nici dentystyczne, mające sztywne końcówki, co znacząco ułatwia ich używanie.
Jakie są zalety implantów zębowych?
Implant zębowy jest nieruchomym uzupełnieniem braku w uzębieniu. Składa się zwykle z tytanowej śruby, która jest obojętna dla tkanki, oraz umieszczonej na niej korony skonstruowanej z różnych materiałów. Zakładanie śruby odbywa się chirurgicznie, a z zamontowaniem na niej korony trzeba czekać do pełnego zagojenia się rany. Śruba przejmuje wtedy rolę korzenia, na którym osadzona będzie korona. Tak więc implanty zębowe doskonale imitują naturalne uzębienie.
Implant zębowy może uzupełniać zarówno jeden ubytek, jak i większą ich liczbę. Implanty równie często są stosowane w przypadku całkowitego bezzębia. Wtedy na wstawionych śrubach opierają się mosty ze sztucznym uzupełnieniem. Niezaprzeczalną zaletą implantów zębowych jest fakt, że prezentują się niezwykle estetycznie i są w zasadzie nie do odróżnienia od naturalnego uzębienia. Ponadto wszelkie obciążenia występujące podczas żucia są rozkładane tak samo, jak przy swoich własnych zębach.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana