Jak wygląda pierwsza wizyta u psychologa?
Części społeczeństwa wizyta u psychologa kojarzy się ze wstydem. Jednak zawsze warto porozmawiać o trapiącym problemie ze specjalistą, który może wesprzeć w rozwiązaniu problemu, który skłonił pacjenta do wizyty w gabinecie. Psycholog może pomóc między innymi w przypadku występowania przemocy domowej lub innych zjawisk, które uniemożliwiają codzienne funkcjonowanie.
Czym zajmuje się psycholog?
Psycholog przez znaczną część społeczeństwa jest mylony z psychiatrą. Są to dwa zupełnie inne zawody, jednak ich tematyka częściowo jest do siebie zbliżona. Ta pierwsza profesja zajmuje się rozwiązaniem problemu, z którym zwrócił się pacjent. Natomiast psychiatra to lekarz, który leczy choroby oraz zaburzenia psychiczne.
Psycholog jest więc terapeutą, który przeprowadza z pacjentem wywiad i na podstawie uzyskanych informacji przedstawia możliwości rozwiązania danego problemu lub sytuacji. Do niego zgłaszają się więc osoby, które nie cierpią na żadne choroby, jedynie ich sytuacja życiowa powoduje, że sobie z nią nie radzą i potrzebują pomocy.
Jak przygotować się do wizyty u psychologa?
Żeby przygotować się do pierwszej wizyty u psychologa, przede wszystkim trzeba tego chcieć. Często jest tak, że jeśli ktoś ma konkretny problem, to na siłę jest wysyłany do psychologa, chociaż nie ma ochoty na zwierzenie się z problemów obcej osobie. Dlatego warunkiem koniecznym jest dobrowolne udanie się do gabinetu psychologa.
Trzeba także wiedzieć, z jakim problemem się do specjalisty idzie. Im trafniej pacjent jest w stanie opowiedzieć o swojej przypadłości, tym bardziej terapia będzie skuteczniejsza. Należy się także nastawić, że najprawdopodobniej na jednym spotkaniu się nie skończy. Pomoc psychologiczna jest uzależniona od skali oraz złożoności zachodzącego zjawiska.
Z jakimi problemami można iść do psychologa?
Psychologia jest obszerną dziedziną obejmującą praktycznie każdą strefę życia. Do Prywatnego Gabinetu Psychoterapii – Ewy Duchnowskiej wielu pacjentów przychodzi w wyniku doświadczenia przemocy psychicznej ze strony najbliższych. Nękani często nie zdają sobie sprawy z tego, że jej doznają, dopiero w momencie gdy ktoś im to uświadomi, zwracają na to uwagę i proszą o pomoc specjalistę.
W gabinecie psychologa często również zasiadają osoby zmagające się z nerwicami, lękami czy traumami. Nierzadko są to kierowcy, którzy po wypadku boją się powrotu za kółko, a terapia pomaga im to przezwyciężyć.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana