Jak właściwie dobrać szkła korekcyjne do okularów?
Problemy ze wzrokiem mogą dotyczyć każdego, bez względu na wiek. W przypadku pogorszenie ostrości widzenia zaleca się jak najszybciej skonsultować z okulistą lub optometrystą. W artykule podpowiadamy, do jakiego specjalisty najlepiej się udać w celu doboru okularów korekcyjnych. Piszemy też, jakie modele okularów znajdziemy dziś w salonach optycznych i jakich błędów należy unikać.
Kiedy udać się do okulisty, a kiedy do optometrysty?
Większość pacjentów przyzwyczaiła się do tego, że wszelkie niedomagania ze strony narządu wzroku wymagają wykonania badań u lekarza okulisty. Okazuje się jednak, że nie jest to jedyny specjalista, do którego można się udać. W sytuacji pogorszenia ostrości widzenia warto wybrać się do gabinetu optometrysty, który zajmuje się wykonywaniem dokładnych badań wzroku i doborem odpowiedniej korekcji. Do okulisty można z kolei pójść wówczas, gdy oprócz korekcji zależy nam również na kompleksowym badaniu oczu i wykluczeniu ewentualnych chorób, takich jak jaskra, zaćma czy różnego rodzaju zapalenia.
Czy można samodzielnie dobrać szkła?
Chociaż w niektórych marketach i sklepach internetowych można znaleźć gotowe oprawki ze szkłami o określonej mocy, eksperci odradzają tego typu zakup. Po pierwsze, takie produkty są zwykle wątpliwej jakości. Po drugie, niewłaściwie dobrana do wady wzroku korekcja może być przyczyną pogorszenia samopoczucia, w szczególności bólów głowy czy nawet mdłości. Poza tym, może to prowadzić do pogorszenia wzroku. Dlatego właśnie dobór okularów należy każdorazowo poprzedzić profesjonalnym badaniem w gabinecie okulistycznym lub optometrycznym. W Białymstoku jednym z miejsc, w którym można wykonać takie badania i dobrać szkła jest salon optyczny LUXOPTICA.
Szkła korekcyjne z dodatkowymi funkcjonalnościami
Warto wiedzieć, że nowoczesne okulary korekcyjne mogą zapewniać znacznie więcej niż tylko wyostrzenie widzenia. Wśród dodatkowych cech szkieł można wymienić m.in.:
ochronę przed promieniowaniem UV;
przyciemnianie i rozjaśnianie (soczewki fotochromowe);
filtry polaryzacyjne (niwelowanie refleksów odbicia światła);
filtry światła niebiesko-fioletowego;
powłoki chroniące przed kurzem i promieniowaniem gamma.
Dużą popularnością cieszą się też szkła cieniowane, polecane głównie osobom z dużą wadą wzroku.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana